Alexa’nın SEO’ya Bir Faydası Var Mı ?

Biliyorsunuz Alexa, sitelerin trafiklerini ölçen ve yaptığı değerlendirmeler sonucu dünya üzerinde ulaşabildiği her siteyi bu ölçümlere göre sıralayan bir sistem. Webmaster forumlarında mutlaka rastlamışsınızdır, kişiler Alexa grupları kuruyorlar ve bu gruplar aracılığıyla birbirlerinin sitelerinde her gün gezinerek Alexa değerlerini yükseltiyorlar. Şu kategoriye girip bu tip çalışmaları gözlemleyebilirsiniz.

alexa

 Alexa Sıralamanız Google Sıralamanıza Etki Eder Mi ?

Öncelikle şunu söyleyeyim. Alexa sıralamanızın SEO’ya bir faydası yoktur. Evet, alexa değerinizin yükselmesini sağlayan sosyal medya organizasyonları , kişilerin sayfanızda daha çok gezinmesi, günlük ziyaretçi sayınızın artması gibi etkenler SEO’nuzu etkiler fakat burada yalnızca pozitif korelasyondan bahsedilebilir. Alexa’nın algoritması Google’ınki gibi karmaşık bir algoritma değildir ve Alexa toolbar’ın yüklü olduğu kişiler aracılığıyla veri toplar, dolayısıyla Google kadar kapsamlı bir veri analizi yapabilmesi mümkün değildir.Dolayısıla doğrudan birbirlerini etkilediğini söylemek yanlış olur.

 

Alexa Sıralaması Nerede İşe Yarar ?

Madem seo konusunda alexa’nın bir işlevi yok o zaman neden bu  kategorideki insanlar her gün birbirlerini sitelerinde vakit harcıyorlar ve kendi alexalarını yükseltmek istiyorlar ?

  •  Sitenizin Alexa değerinin yüksek olması, prestijinizi artırır.
  • Tanıtım yazısı, link gibi sitenizden çeşitli satışlar yapacağınız zaman sitenizin daha tercih edilebilir olmasına olanak sağlar.
  • Sitenizin satış değerini artırır.

Alexa Değeri Nasıl Artırılır ?

  • Bilgisayarınıza Alexa toolbar yükleyin, sayımların düzgün yapılmasına yardımcı olun.  Sitenize Alexa widget ekleyin.(Bunu çirkin buluyorum ve profesyonelliği zedelediğini düşünüyorum, siz bilirsiniz.)
  • Sitenizin size ait olduğunu Alexa üzerinden kanıtlayın.
  • Sitenizi güncel tutun, ziyaretçi sayınızı artırın ve gelen kişilerin site üzerinde daha çok dolaşım yapmasına olanak sağlayın.

 

Sonuç : SEO açısından pek de kıymetli değil Alexa değeri. Ben diğer sitelerim için hiç önemli bulmasam da bu blog direkt olarak alexa toolbar kullanan insanlara yani sizlere hitap ettiği için Alexa değerini önemsiyorum. Çünkü bu değerin artıyor olması, blogun okunduğunu gösteriyor. ( şu an site 1 haftalık olduğu için sırası dünya genelinde 3.2 milyon, Türkiye genelinde 29 bin umut ediyorum ki bu değer düşecek )

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir