Etkili Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Günümüzde sosyal medyanın önemini bilmeyen kimse yoktur diye düşünüyorum. Özellikle şuan teknoloji çağında olmamızın verdiği etkiyle birlikte SEO ve SEM iyice değerlenmiş durumda. Şirketler bu alanlarda özellikle geliştirmelere giderken eğer sizinde bir şirketiniz varsa aşağıda vereceğimiz “Etkili sosyal medya stratejileri” ilginizi çekebilir.

1. Sektörünüzü tanımlayın

Sektörünüzün neler gerektirdiğini araştırmak ve bununla ilgili bilgi toplamakla başlamanız ilk adım olarak gözüküyor.

AmaNasıl Yaparım ki?

 •  Klout , KRED , Traackr , Followerwonk , Little Bird veya Buzzsumo gibi araçlar ile birlikte rakiplerin en çok sosyal paylaşım aldığı veyahut değer kazandığı konuları bulabiliriz. Ek olarak Ahrefs de bu konuda iyi bir araç olabilir.
 • Google da benzeri firmaları arayıp analiz etmek Semrush ve Ahrefs bu konu için birebir.
 • Yaratıcı içerikler ile sektördeki rakiplerinizden farklı şeyler ortaya koymaya çalışın.

2.Kendi sektörünüzdeki gruplar ve listelere kayıt olun

Bu çok kolay gözüküyor peki ama nasıl yapacağız ?

 • Kelime + grubu
 • Kelime + listesi
 • Favori + kelime + siteleri

1.olarak Google üzerinden bu tarz sözcükleri kullanarak aratabilirsiniz.

 • Linkedin
 • Facebook
 • Pinterest
 • Twitter

Özellikle bu 4 sosyal medya üzerindeki gruplara katılmanız ciddi manada size katkı sağlayacaktır.

social-profile

3. Harika bir profil oluşturun

Kullanıcıların çoğu bir yazıyı okurken bile öncelikle resimlere dikkat ediyor. Firmanızın logosunun olduğu harika profil fotoğrafları oluşturup ilk adıma başlayabilirsiniz.

Ardından rakiplerinizin takip ettiği tüm kişileri takip edebilirsiniz. Bu rakipleri takip etmek için özellikle twitter için şu eklentiyi kullanıyorum ben => Tıkla eklenti için

Not : Günde 1000 adet takip edebiliyorsunuz.

 

Kendinize şu iki soruyu sorun:

 • Nasıl bir profil fotoğrafı kullanmalıyım ki hem markayı yansıtsın hemde görenlerin aklında kalsın?
 • Markamın güçlü yönlerini nasıl yansıtabilirim ?

4. Onları gülümsetin ve iyi hissettirin

Gerçek prestij sizin mutlu müşterileriniz olması ve bu mutlu müşterilerinizin sizi pazarlaması aslında. Baktığınız zaman en kolay ve akılda kalıcı strateji de budur. Örneğin Agar.io diye bir oyun çıktı zamanında piyasaya. Bu oyun çıktığı zaman herkes bu siteyi önerdi ve ücretsiz bir şekilde paylaştı. Bu agar.io nun belki beklemediği bir stratejiydi ama yine de çok işe yaradı ve milyonlarca hit aldı. Onlara istediğini verin. Ne fazlası ne eksiği. Bir müşterinizi gülümsetmek size inanın en az 3 müşteri kazandıracaktır.

Paylaşımlarınızı yaparken kesinlikle eğlenceli başlıklar atın ve onların da yorumlarını isteyin. Yani size bir şey katmalarını ve sizden beklentilerini anlamaya çalışın. Sizden kahve istiyorlarsa ısrarla çay vermeye çalışmayın. Eğer sizde istedikleri ürün yoksa nazik bir dille maalesef o ürünümüzden kalmamış ama size onun yerine şunu önerebilirim tarzı yaklaşımlar sağlarsanız müşteri satın alma yapmasa bile sosyal medya üzerinden inanın çok hoşuna gider.

5. Ücretsiz hediye dağıtımları yapın

En büyük firmaların kullandığı stratejilerden birisi aslında bu. Ücretsiz kitap yaz, ücretsiz hediye ayarla veyahut müşteriyi satın almaya itecek her hangi bir yarışma düzenle. Atıyorum bir kitap yazdınız. Sosyal medya üzerinden sayfanızı beğenen kişilerden 1 kişiye yada gerekli koyacağınız çekiliş şartlarını yerine getiren şanslı bir kişiye hediye dağıtın. Bu sayede insanlara hem kolay yoldan markanızın tanıtımını yapmış olursunuz hemde etkileşim oranınız artar.

6. Alanında uzman kişiler ile çalışın

Özellikle son dönemlerde bir sürü firma “Sosyal Medya Uzmanı” arıyor. Arıyor çünkü çok büyük ihtiyaç haline geldi kesinlikle. Ama şunu unutmayın ki eğer alanında uzman birileri ile çalışmazsanız ne kadar çabalarsanız çabalayın her zaman bir yerden bir sorun çıkacaktır. Alanında uzman kişilerle freelance yada tam zamanlı çalışırsanız etkili pazarlamalar ve yeterli bütçe ile güzel işler çıkartabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizi ;

Yerel Arama Sonuçlarını Etkileyen Faktörler

Bir SEO Firmasının Kötü Olduğunu Nasıl Anlarsınız ?

adlı içeriklerimize de göz atmak isteyebilirsiniz ☺. İyi günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir