Gelişmiş WordPress SEO Taktikleri

site

Not : bu yazı 2013 yılına ait olup içerdiği bilgiler geçerli olmayabilir.

 

İnternette site oluşturmak için kullanılan İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) denince akla ilk WordPress geliyor. Ben de bu site başta olmak üzere neredeyse her sitemi wordpressle altyapısıyla hazırlıyorum ve şimdiye dek çok memnun olduğumu söyleyebilirim. Sizler de benimle aynı düşüncedesiniz ki wordpressi kullanmaya devam etmek ve wordpressten alabileceğiniz verimi artırmak için bu yazıyı okuyorsunuz.

Noindex Arşiv, Kategori, Sayfalama, Etiket Sayfaları

Kullanışlı olsun diye özellikle bloglarınızda arşiv, kategoriler vs. gibi birçok bölümü menülere koyduğunuzu biliyorum. Evet kullanışlılık açısından iyi olabilir fakat arama motorları habire birbirini linkleyen bu manasız sayfalarda gezmekten pek hazzetmeyebilirler. Başka bir deyişle arama motorları bütün bu linkleri gezinme ihtiyacı duymazlar. Dolayısıyla size tavsiyem hepinizin blogunda kurulu olduğuna emin olduğum All In One SEO Pack eklentisinin içini biraz kurcalamanız ve arama motorlarının ihtiyaç duymacağı bölümler için “noindex” etiketini kullanmanızdır. “Genel Ayarlar” bölümüne girdiğinizde zaten neyi noindex yapmak istediğinize dair sizi yönlendiren sayfalar olacak.
Tavsiyem buradan bir tanesini ( kategorileri mesela) takip edilebilir kılın ve diğerlerini “noindex” yapın.

Belirli Sayfaları Nofollow Yapma

Nofollow da yıllardır sıkça duyduğumuz bir terim ve özellikle “blog commenting” yani blog yorumlama ile link ağı oluşturan kişiler açısından önem arz ediyor idi hala da ediyordur. Nofollowun çıkış hikayesi internette arama sonuçlarında spamin olabildiğince azaltılması, önüne geçilmesiydi. Biliyorsunuz, wordpress’te yapılan yorumlarda yer alan bütün linkler nofollow olarak görünür.
Nofollow adı üzerinde izlenmemesi gereken bir linki işaret ediyor. Her sayfanızda yer alan, örneğin footerda yer alan İletişim sayfanıza yönlenen linkin gerçekten Google tarafından takip edilmesine yahut her sayfadan linklenerek otoritesinin artmasına gerek var mı? Nofollow konusunda değişik görüşler var fakat bana sorarsanız, otoritesini artırmak istediğiniz ve her sayfanızda çıkan linklerin tümünü nofollow yapmalısınız. Bilmeyenler için kısaca anlatıyım nofollow yapmayı

Normalde böyle link oluştururuz.:

<a href=”http://seoarsiv.com”>Seo</a>

Nofollow linki ise böyle:

<a href=”http://seoarsiv.com” rel=”nofollow”>Seo</a>

Google birkaç yıl önce bazı durumlar için nofollow tagini önemsemediklerinden söz etmişti. Fakat ben faydalı gördüğümü söyleyebilirim, artık bu sizin deneyimlemeniz gereken bir şey.

 

Devamını Oku Kısmını Nofollow’a Çevirin

Anasayfanın çok karmaşık ve uzun olmaması için ben dahil birçoğumuz yazı editöründeki “Devamını Oku” etiketini kullanıyoruz. Görsel olarak rahatlık sağlıyor bize fakat aynı yazı hem başlıktan hem de “Devamını Oku” kısmından linklenmiş oluyor. Bana göre “Devamını Oku” kısmındaki linkleme gereksiz bu yüzden nofollow yapmanız gerekiyor.

Wp Admin Paneli> Görünüm >Düzenleyici > index.php yolunu izleyerek aşağıdaki kodu gösterdiğimşekilde değiştirin.

<a href=”<?php the_permalink() ?>”

Aşağıdakiyle değiştirin

<a href=”<?php the_permalink() ?>” rel=”nofollow”

Bu kadar basit. Dikkat etmeniz gereken şey postun permalinkini değil, “Devamını Oku” kısmının permalinki değiştirmeniz gerektiği. Karmaşık geldiyse tema yapımcınızdan ya da benden yardım isteyebilirsiniz.

Yorumları Sayfalandırmayın

Yazılarınız çok fazla yorum alıyorsa ve wordpressin yorum sayfalama özelliğini kullanıyorsanız, bu sitenizi yavaşlatabilir. Yavaşlamayı boşverin, herbiri diğerine benzer bir sürü sayfa üremesine sebebiyet verir.

Google Webmaster Tools’a Kaydolun

Google Webmaster Tools aslında her site sahibinin mutlaka ama mutlaka kullanması gereken bir servis. Biliyorum bunu okurken, bize işe yarar şeylerden söz et bunu zaten biliyoruz diyeceksiniz fakat ben  ara sıra bazı sitelerimi eklemeyi unutabiliyorum. Bu araç size yalnızca hangi keywordlerde ne durumda olduğunuzu değil, sitenizdeki hataları, problemleri vs. de iletir.

Örneğin bir blogun sizin sitenizin bir sayfasına link verdiğini düşünün. Fakat sitenizde öyle bir sayfa yok ve bir sürü ziyaretçi sizin 404 sayfanıza yönleniyor. Bu durumda Google Webmaster Tools sizi uyarır ve bu sayede kullanıcıları kaybetmemiş olursunuz.

Link Ağınızı Güçlendirin

Bir SEO makalesinde link ağından bahsetmemek olmazdı. Burada uzun uzun nasıl link ağınızı güçlendireceğinizi anlatmayacağım. Link inşa kategorisindeki içeriklerin faydalı olacağını düşünüyorum.

Not: Bunlar kendi deneyimlediğim ve bilgisine güvendiğim insanların deneyip onayladığı şeyler deneyip denememekte özgürsünüz. Bir de wp eklentileri konusu var kafaları karıştıran ona başka bir makalede değineceğim.

Yararlandığım Kaynak 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir