Para kazanma hırsı ve SEO

Bu yazıyı uzun zamandır yazmak istiyordum fakat bir türlü zaman bulamıyordum. Zaten özellikle son altı aydır Büyük bir şirkette SEO uzmanı olarak başlamamdan ötürü bayağı bir yoğun çalışıyorum.

Para kazanma hırsı bizi hem körelten hemde bir yandan bize hayatta kalmaya dair ufak bilgi veren bir şeydir. Bunu nasıl açıklarım bilmiyorum ama parayı kazanmak değil aslında sorun parayı tutmakta.  SEO işine başlarken bir çok deneyim kazandım. Bir çok algoritma ve teknik çürüttük. Benim son 1 yılda keşfettiğim bazı teknikleri İlyas Teker üstadım çoktan kullanmış ve bununla ilgili yazılar yazmış. Bazen bende denediğim teknikleri daha önce kimse denemiş mi ? denediyse nasıl sonuç almış + yönleri ve – yönleri olarak araştırma yapıyorum. SEO ile ilgileniyorsanız kesinlikle yeni trendleri takip etmek çok ama çok önemli.

Google , SEO kılavuzu gibi bir şey yayınlamıştı. Bir rehber gibi kesinlikle okunması gereken şurada.

seo

Para kazanmaya 13 yaşında başladım ben. Biraz zor bir hayatım oldu. O yüzden para kazanmak nedir ? Para kazanma hırsı gibi şeyler bana pek yabancı gelmiyor.  Yaklaşık 7-8 yıldır SEO üzerine araştırma ve geliştirme yapıyorum. Bir çok firmayla çalıştım, bir çok firmanın SEO işlerini yürüttüm.  Bir ayda 30 Bin TL’de kazandım 20 TL ile 1 ayda idare ettim.

Exclusive Creatives’i kurarken çok uğraştım. Çok çabaladım ve bir çok kere hata yaptım. Hata yapmak çok güzeldi benim için. Cidden çok güzeldi. Neden mi ? Çünkü hatalarımı analiz edip bu analizleri doğru bir noktada toparlayıp bu hataların nedenini tespit edip açıklarımı kapattım.

Bir çok web sitesini marka haline getirdim. Bunlardan birisi de Film sektöründe “Jetfilmizle” adlı sitedir.Sadece Türkçe değil İngilizce siteler ile de çalıştım ve bu sitelerin Link building tarafıyla ilgilendim.

Peki ama bu kadar yılda neler değişti ? Para kazanma hırsım yok mu oldu yoksa ?

seo google

Önceden 200 TL de olsa bir sürü SEO işi alırken şimdi kendime kurallar koydum ve bu kurallara kesinlikle uydum. “Ucuz iş yapmayacak kadar değerli benim vaktim!” bu sözü kendime enjekte etmek biraz zamanımı alsa da bunu kesinlikle başardım.

Fakat bu sözü hala enjekte edemeyen bir sürü sözde “SEO Uzmanı” arkadaş var. Bir çok gelişme oluyor insanlar hala bu güncellemeleri görmeyip kafasına göre direk kelimeye kasmaya başlıyorlar(SEO çalışması yapmaya).

Yeni trend değişimlerden sonra artık markaya yönelik SEO çalışmaları çok daha önemli bir role sahip oldu. Hatta bunun için tatil sepeti backlink incelemesi arkadaşım Özgür böyle bir yazı yazmış. Yazıyı okursanız eğer göreceksiniz ki alınan backlink yoğunluğu daha çok marka yani site adına. Ama insanlar hala anlamadığı şey direk kelimeye yoğunlaşmak. Tamam kazanma hırsı var üstünüzde. Biliyorum bunu anlamak cidden zor değil. Fakat bunu mantıklı bir şekilde yönetmeniz gerekiyor ki geri dönüş alabilesiniz.

Bir çok insan para kazanmak istiyor. Bunu istemek aslında güzel bir şey ve bu yanlış bir şey değil yani. Ama bunu nasıl yapacaklarını ve ne yollarla yapacaklarından inanın hiç bir şekilde bilgileri yok.  SEO stratejisi belirlemeniz gerekli. Bu stratejiye adım adım uymanız ve uygulamanız gerekiyor. Başka bir arkadaşım olan Ramazan bir konuşmamızda Netvent için çok detaylı bir strateji yaptığını söylemişti. Ve bu strateji cidden işe yaramış görünüyor.

Yazıma burada son vermek istiyorum. Kısacası Hırs yapmak iyidir fakat fazlası cidden kötü. Bir SEO çalışması yürütürken çok fazla yüklenmek yerine zamana yayıp doğal bir görünüm sağlamak cidden aşırı derece önem taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir