RankBrain Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey!

google-brain-data2-ss-1920

Merhabalar! Öncelikle nedir bu RankBrain kardeşim diye görünce şaşırabilirsiniz. Bu oldukça normal bir tepki olurdu sanırım bizim için. Google zaman zaman algoritmik güncellemeler yaparak kullanıcı deniyimini arttırmak ve daha iyi sonuçlar çıkartmak için elinden geleni yapıyor. Tabi hal böyle olunca bir sürü sessiz güncellemeyi de yanında getiriyor. Şuana kadar bir çok güncelleme oldu. Panda güncellemesinden tutunda EMD güncellemesine kadar değişik algorotmik güncelleme bunlar. Seo ile uğraşanlar ve Seo hakkında bilgi edinmek isteyenler için yazıyorum bu makaleyi. Şu kaynağa göre 2015 yılından beri sessizce yayıldığı söyleniyor.

google

Pazartesi sabahı Global güncelleme oldu fakat Türkiye’de henüz etkileri hissedilmedi. Zaten Türkiye’de güncellemeler biraz gecikmeli yansıyor.

Şimdii asıl konumuza dönelim. RankBrain daha akıllı bir arama motoru sistemi oluşturmak için dizayn edilmiş bir algoritmadır. Bu algoritma sayesinde daha kaliteli arama sonuçları karşımıza sunacağını söylüyor.

RankBrain Hakkında bilmemiz gereken 10 Şey

1- RankBrain Google şirketinin en önemli 3. Algoritmik güncellemesidir.

2- RankBrain Globalde bir kaç ay öncesinden aktif edildi fakat 2016 da daha yoğun bir şekilde görülecek.

3- RankBrain ile vektörlerin daha iyi işlenmesi için yapay zeka geliştirildi (yazılımsal olarak algılama)

4- RankBrain ile birlikte benzer kelimeleri tahmin edebilen bir yapay zeka geliştirildi.

5- RankBrain ile daha önce hiç aranmamış sorgular konusunda yardımcı oluyor.

6 – RankBrain ile birlikte yazılan sorgu ile en iyi sonuç çıkarılıyor.

7 – RankBrain kendi kendine öğrenen bir yazılım olarak geliştirilmiş ve sürekli kendini geliştiren bir yapay zekaya sahiptir.

8 – RankBrain ile birlikte kullanıcı deneyimi zayıf sayfaların aramalarda daha alt sıralarda sıralanacağı söyleniyor.

9- RankBrain Google mühendislerinin şuana kadar en çok zorlandığı ve tasarlarken bir o kadar da keyif aldığı algoritmadır.

10- RankBrain güncellemesi gelecekteki akımlara örnek olacak bir algormadır. Bu algoritma belki de gelecekte uçan arabaları bile görmemiz mümkün olabilir :).

Alttaki video’ya da göz atmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir