SEO Araçları Ve Kullanımları

Google’dan aldığınız bir ceza belki sitenize büyük bir darbe vurmuş olabilir. Hit almanızdaki en büyük etkenlerden biri olan Google aramalarından artık hit almayabilirsiniz. Bu tarz kötü durumlardan kurtulmanız için hızlı ve agresif bir çalışmanın içerisinde bulunmanız şart. Organik hit dediğimiz aramalar üzerinden hit almanın dışında daha iyi bir yol bulunmayan SEO dünyasında, elinizde bulunan en iyi nimeti, kural dışı performansınız sonucu sizden geri alan Google’ın yaptırımlarından kurtulmak yine sizin elinizde.

Şimdi siz geleceğin SEO Uzmanlarına Ücretsiz SEO araçlarını tanıtacağız. Aslında burada bir kaç tane hem ücretli hemde ücretsiz SEO aracı mevcut. Free versiyonlarını da kullanabilirsiniz :). Bu makale de iki konu işlenmiştir şimdi baştan söyleyelim de sonradan Oğuz neden hem SEO araçlarıhemde Spam cezalarından kurtulma ile ilgili yazıyorsun demeyin sonra :).

Siteniz cezalandırıldı mı? Panik yapmayın. Doğru araçlarla ve doğru kullanımlarla bu süreci aşabilirsiniz ve kaldığınız yerden işlerinize devam edebilirsiniz. Sizlere bahsedeceğimiz yedi kurtarıcı SEO mekanizmasını düzenli kullandığınız takdirde Google’ın ceza alanından çıkmanız için hiçbir neden yok.

1. Screaming Frog Web Crawler

Sandbox gibi bir alana düştüyseniz sitenizi kapsamlı bir değerlendirme içerisine almalısınız. Bu araçlar özellikle nerede hata yaptığını bilmeyenler için önem taşıdığından sizlere ilk olarak Screaming Frog Web Crawleröneriyoruz. Birçok SEO uzmanının çözüm bulmak için kullandığı ücretsiz servislerden biri olan bu araç tam anlamıyla kaliteli bir araç. Sitenizdeki çeşitli (yazılımsal virüsler, spamlar, kopya içerikler, ölü linkler, sorunlu iç yönlendirmeler v.b) sorunları size detaylı bir rapor halinde sunan program, sorunlara doğrudan müdahale etmenizi sağlıyor. Sitenize bir örümcek yerleştiren bu ücretsiz programın sizin için hazırladığı raporu vermeden önce hiçbir içerik girmeyiniz. Tüm işlemi tamamladıktan sonra tekrardan işinize devam ediniz.

2. Majestic SEO

Google’dan bir ceza aldığınızda, Google karşısında site sahibi profilinizi iyi tutmanız gerekiyor. Sitelerden aldığınız karşılıklı backlinkler, aldığınız backlinklerin analizi önemli. Sadece dostlarınız değil rakiplerinizin de sitelerinin analizini yapabilen Majestic SEO, site sahiplerinin ve site sahiplerinin karakterleri hakkında site detaylı bilgi veren bu mekanizmayla ceza almayan yönetimlerin nasıl bir yol izlediğini görebilir ve ona göre siz de o yoldan ilerleyebilirsiniz.

Kötü backlinkler ceza almanıza neden olabilir. Bunları temizlemek adına özellikle Majestic SEO bu derde birebir. Bu sorunları çözerek önünüzdeki engelleri kaldırabilirsiniz.

3. Ahrefs

Ahrefs, kötü linkleri bulmak için uygun ve popüler bir mekanizma. Site içi bağlantıları analiz eden ve size detaylı rapor veren en etkili programlardan biri. Ayrıca sizi domainler hakkında bilgi sahibi edebilir ve backlinkler hakkında hangi backlink doğal hangi backlink spam bunu size gösterebilir. Ahrefs’i ayrıca size karşı yapılan Anti-SEO için de kullanabilirsiniz. Ayrıntılı anchor ları görebilir ve sizin kelimeleriniz dışında +18 kelimeler vs. varsa bunları disavow  tool ile “bu linkler benimle alakalı değil kardeşim yok öyle bir şey!” diyebilirsiniz. Özellikle detaylı analizi ve son yapmış olduğu direk çıkan linkleri disavow‘a gönderme kısa yolu da Ahrefs’i daha bi kaliteli yapıyor. Ücretsiz sürümü ile birlikte ücretli sürümü de var tabii :). Ama eğer birden fazla sitenin SEO işleri ile ilgileniyorsanız kesinlikle ücretli sürümü almanızda fayda var.

4. Monitor Backlinks

Backlink belasının bir diğer çözümü olan Monitor Backlinks’in diğerlerinden ayrılan bir özelliği mevcut. Google Webmaster Araçları’nı kullanan bu oluşum, sizin “dofollow backlinklerinizi” takip eder ve “nofollow” linklerinizi de gözler önüne serer. Ayrıca filtre özelliği bulunan oluşum, size harici linklerinize doğrudan ulaşım imkanı sağlıyor.

5. Copyscape

İnternet  dünyasının nefret edilenlerinden ve Google’ın kesinlikle affetmediği kopya içerik olayının çözümü olan Copyscape, tam bir kopya avcısı. Özellikle makale yazarlarından alışveriş yapan site sahiplerinin, makale yazarlarından istediği resmi nitelikte “ kopya içerik değildir “ şeklindeki bir belge sayılan bu mekanizmanın raporu oldukça önemli. Eğer belirli bir dönem kopya içerik üretip Sandbox’a düştüyseniz ve bundan pişman olup kurtulmak istiyorsanız, Copyscape ile Google’a yazılarınızı tekrar pingleterek uslandığınızı kanıtlayabilirsiniz. Oldukça etkili bir yöntem olan Copyscape içeriklerinizi de ayrıca koruma özelliğine sahip.

6. Moz Araçları

Moz, aslında bir web site aracı değil. Sadece Google’ın algoritmatik gelişmelerini, değişimlerini ve hareketlerini takip eden, son güncellemelerini kullanıcılarına sunan bir referans. Google’ın hareketlerini bir Forex kullanıcısı gibi takip ederseniz, bir sonraki güncellemelerde neler olabileceğini kestirebileceğinizden, en az zarara maruz kalarak diğer rakiplerinizden sıyrılabilir veya en fazla yararak diğer rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Penguen, Panda gibi önemli algoritma notlarını bilmek yararınıza olacaktır. Ayrıca sitenizde beklenmedik bir trafik düşüşü yaşarsanız güncellemelerin buna hangi noktadan neden olduğunu da öğrenebilirsiniz.

7. Google Webmaster Tools

Neredeyse tüm site sahiplerinin kullandığı ve kullanmayan site sahiplerinin kullanması gereken bir sistem. Google Webmaster Araçları, siteler için hayati öneme sahip ve SEO sistemine sahip tüm sitelerde mevcut. Bu araçlar siteniz için en güvenilir, en faydalı ve ücretsiz olan araçlardır. Analiz konusunda, rapor konusunda, istatistikler ve matematiksel incelemeler konusunda profesyonel olan Google’dan daha doğru bir sistem şu an için bulunmuyor.

SEO konusunda “spam” veya farklı bir hata yaptığınızda, Google bunu tehdit olarak görebilir ve size ceza verebilir. Ancak bundan kurtulmanın en direkt yolu aslında yine Google’ın araçlarından geçiyor. İçeriklerinizi buradan kontrol ederek ve onları kaldırarak direkt olarak Google’ın sevdiği tarz bir davranışta bulunabilirsiniz. Ayrıca kırık linkler konusunda da dikkatli olun.

BONUS:

Openlinkprofiler

Bu harika araç sayesinde indekslenen tüm url adreslerinizi ve backlink aldığınız sayfaların size ne kadar etki ettiğini detaylıca görebiliyorsunuz. Üstelik ücretsiz bir SEO aracı olması da çok güzel. Biraz daha ayrıntılı analiz istiyorsanız tabii bu aracı da satın almak zorunda kalıyorsunuz :). Ama yine de pahalı fiyatlara aldığınız backlinklerin aslında %1 etkisini gördüğünüz zaman bu sistem ile analiz etmeyi çok seveceğinizi düşünüyorum :).

 

Sonuç olarak Google’ın araçlarını kullanarak cezadan kurtulmaya çalışmak hem size zaman kazandırır hem de kısa sürede en yüksek aranma sayılarınıza geri kavuşabilirsiniz. Bu araçların yanı sıra diğer araçları da kullanarak sitenize katkı da bulunabilirsiniz, bir zararı yoktur. Bir sonraki SEO yazımızda görüşmek üzere.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir