SEO Hakkında Giriş Seviyesinde Bilgiler

Arama motorları iki ana işleve sahiptirler: “crawl” etmek (Taramak) ve “index” inşa etmek. (Google botlarının veya Google örümceklerinin sitenize gelip ziyaret etmesi için gereken en önemli adımlardan ilki) Arama motorları, bu iki ana işlevin yanı sıra arama yapan kullanıcılarına, onların ne istediğine bağlı olarak (Burada anlatılmak istenen arama yaptığı kelimeye bağlı olarak) buna göre en iyi sonuçları sağlama görevini üstlenir.

“Crawling” ve “Indexing”…

İnternet üzerinde milyarca sayfa, dosya, haber, video, medya araçları ve dokümanı barındırmak.

“Providing Answers”…

Kullanıcının kelime bazındaki yaptığı sorgulara cevap vermek ve kelimelerle ilgili olarak kelimelere bağlı listelerce arama sonuçları barındıran sayfaları kullanıcıya sunmak.

İnternet’i büyük bir şehrin metro sisteminde bulunan duraklar gibi düşünün.

Her durak eşsiz bir doküman. (Sıklıkla bir internet sayfası olarak düşünülebilir ancak bazen bir PDF, JPG veya diğer dosya türü olabilir)  Arama motorları metro sistemi üzerindeki tüm durakları bulabilmek için tüm şehri taramak yani daha önceden de bahsettiğimiz üzere “crawl” etmek zorunda, bu yüzdendir ki arama motorları mevcut olan en iyi yolları yani linkleri kullanırlar.

Site hizmetinin link (bağlantı) yapısı tüm sayfaları birlikte etkiler.

Bağlantılar, arama motorlarına otomatik robotlar yani “crawlers” veya “spiders” ismindeki örümceklerin kullanımını sağlarlar. Bu örümcekler, linkler sayesinde internet üzerine bulunan birbiriyle bağlantılı olan milyarlarca dokümanlara ulaşırlar.

Arama motorları, bulduğu (taradığı) sayfaların altyapısında yer alan kodları çözerler ve onları daha sonra bir arama sorgusu için gerektiğinde kullanmak üzere büyük veritabanlarına depolarlar. Arama motoru şirketleri, bir saniyeden daha az bir sürede erişilebilecek milyarlarca sayfaların barındırılması için tüm dünya üzerinde veri tabanlarını barındıran veri merkezlerini inşa etti.

Bu devasa depolama tesisleri çok hızlı bir şekilde çok sayıdaki bilgilerin işlenmesi için binlerce makineyi bünyelerinde barındırırlar.

Bir insan, performansı yüksek bir arama motorunda bir arama yaptığında arama motorları anında sonuç talep ederler. Bir veya iki saniyelik geçikme bile memnuniyetsizliğe neden olabilir ve bu yüzdendir ki arama motorları sonuca ulaşmak için mümkün olduğunca çok sıkı bir şekilde çalışırlar.

Arama motorları, cevap makineleridir. Bir insan çevrim içi bir durumda arama yaptığı zaman, arama motoru milyarlarca dokümanın içerisinde barındırdığı tüm veriyi detaylı bir şekilde tarar ve iki şey yapar: İlk olarak kullanıcının yaptığı sorgulamaya bağlı olarak ona göreceli olarak yararlı sonuçlar sunar. İkinci olarak kullanıcıya sunduğu sayfalarda kullanıcının yaptığı araştırmaya bağlı olarak sitenin sunduğu bilginin popülerliğine göre siteleri bir sıralamaya sokar. İşte bu sıralama bağlamında arama motoru optimizasyonu (SEO) bütün süreci etkilemek için mevcuttur. SEO süreci bir etkileme sürecidir ve içerisinde iki kavramı barındırır: “Kelimesel uygunluk” ve “popülerlik”. Görecelilik aslında kelimesel uygunluğun içerisinde barındırdığı anlamla beraber kullanıcının sorgulama yaptığı kelimenin sonuçlarla en iyi şekilde birbirine bağlantılı olması demektir. Yani siz “ayakkabı” kelimesiyle bir arama yaptığınızda kullanıcının ilk odaklandığı kavram olan ayakkabı kavramını size en iyi şekilde en iyi sonuçlarla sunmaya çalışır.

Arama motorları görecelilik ve popülerliği nasıl belirliyor?

Arama motoruna göre “görecelilik” kavramı doğru kelimeler ile bir sayfa bulmaktan çok daha fazla şey ifade eder. Arama motorları internetin ilk günlerde basit bir adım olmaktan öteye gidemedi ve arama sonuçları sınırlı verilere (sonuçlara) sahipti. Yıllar geçikçe akıllı mühendisler, kullanıcıların yaptığı sorguların daha iyi arama sonuçlarıyla eşleşmesi için daha iyi yollar geliştirdiler. Bugün birçok faktör göreceliliği etkiliyor.

Arama mtorları, daha popüler olan bir sitenin, sayfanın veya dokümanın daha değerli bilgilere sahip olduğunu varsayar. Bu varsayımın, arama sonuçları ile kullanıcı memnuniyetinin ilişki açısından oldukça başarılı ve bağlantılı olduğu kanıtlanmıştır.

Popülerlik ve bağlantılılık el ile ayarlanan öznel bir durum değildir. Arama motorları, matematiksel algoritma kullanarak sıralamaları belirler ve sitelerin kalitelerini popülerlik cinsinden açıklar çünkü daha önce de söylediğimiz üzere arama motorları popüler sitelerin çok değerli bilgilere sahip olduğunu düşünür ve buna göre hareket eder.

Bu algoritmalar sıralama faktörleri ile doğrudan ilişkilidir.

İnsanlar SEO ile Birlikte İnternet Üzerinden Nasıl Para Kazanıyorlar?

Arama motorlarının algoritma mantığı ilk zamanlar için karışık gelebilir ancak merak etmeyin, arama motorları kendi içerisinde analiz yapıp sizlere sunduğu raporlarda aslında kendilerinin nasıl çalıştığını gayet açık bir şekilde anlatmakta. Bu konu hakkında Google’ın arama motorlarında nasıl daha iyi sıralarda yer alırsınız konulu tavsiyesini sizlere aktaralım:

Öncelikle sayfalarınızı arama motorları için hazırlamayın, kullanıcılar için hazırlayın. Kullanıcılarınızı içerik yönünden asla ve asla aldatmayın. Bu, Google’ın yasaklar listesindeki “gizleme” maddesine girmektedir.

Net bir hiyerarşi ve metin bağlantıları içeren bir site oluşturun.

Faydalı, bilgi açısından zengin bir site oluşturun ve içeriğinizi açık ve doğru şekilde anlatan sayfalar hazırlayın.

 • Site içinde alt etiketleri kullanmayı untumayın
 • Sayfalarınızın duplucate girmesini istemiyorsanız rel=”canonical” etiketini kullanın.

 

Bing Arama Motoru firmasında çalışan mühendislerin önerilerine gelecek olursak:

 • Sitenizin kodlaması, sitenizin konu etiketleri ve sitenizin URL (Link) yapısı zengin ve doğru bir şekilde ayarlanmış olsun.
 • İçerikleriniz tamamen; Adobe Flash Player, JavaScript, Ajax gibi görsel içeriklere gömülü olmasın çünkü bu tarz linkler Google’dan veri saklarlar.
 • Zengin anahtar kelime içeriği oluşturun ve bu anahtar kelimeler konu ile birebir uygun olsun, konu ile ilgisi olmayan kelimeler kullanmayın. Düzenli olarak taze içerik üretin.
 • Endeks içindeki resimlere istediğiniz metni koymayın. Örnek vermek gerekirse eğer firmanızın isminin veya adresinin indekslenmesini istiyorsanız bu yazıların firma logosu içerisinde olmamasına dikkat edin. Yani görselin üzerinde bir yazı olmasın, metin (text) olarak siteye ekleyin.

7 Adımda SEO’ya Başlamak

 1. Hiçbir anlamı olmayan anahtar bir kelime ile beraber alan adı alın.
 2. Sitenizin alt sayfalarını oluşturun ve alt sayfalarınız anahtar kelimeleriniz ile uygun olsun.
 3. Mümkün olduğunca birbirine yakın ayarda sayfalar oluşturun. (Anahtar kelimeler, link yapılarının ayarları v.b)
 4. İndeklenmiş alan adları işinize çok yarayabilir. (Süresi bitmiş ancak Google tarafından iyi bir  gözleme sahip olan alan adları, iyi taranmış ve indekslenmiş alt sayfalara sahiptir.)
 5. Sayfalarınızın arama motorlarındaki sıralarını belirli zaman aralığı ile kontrol edin ve yazın.
 6. Sayfalarınızda değişiklik yaptığınız zaman Google’ın sayfalarınızı tekrardan nasıl değerlendirdiğine bakın, sayfanız sıra mı atlamış yoksa geriye mi düşmüş, mutlaka bunu kontrol edin.
 7. Etkili görünen her sonucu kaydedin ve kullandığınız yöntemleri diğer alan adlarınızda da deneyin. Eğer hepsinde benzzer sonuçlar aldıysanız arama motorları optimizasyonu konusunda  seviye atladınız demektir.

Ege ERKEK.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir