Sizi Başarıya Ulaştıracak 6 Link İnşa Stratejisi

Bir siteye kaliteli trafik sağlamak hiç şüphesiz SEO uzmanlarının ve site sahiplerinin en büyük gayesidir. Web 1.0’ın etkin olduğu yıllarda siteyi çok kısa süreliğine yukarıda tutan veya spamle  bir süreliğine yukarı taşıyan birçok teknik vardı. Bu tekniklerin hepsi birer birer yitip gitti. Fakat yüksek kalitede ve yüksek sayıda, doğru sayfalardan link almak yıllardır geçerliliğini koruyan bir teknik. Şu bölümden doğru link inşasına ilişkin benim yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Panda ve Penguen güncellemeleri site içi ve site dışı SEO adına birçok değişiklik yarattı. Hummingbird sonra  ise Google aldığımız linklerin doğallığına  onu ikna etmemiz için  zorlamaya başladı.

1. Google’ın Kalite Kriterini Anlamak

Google’ın algoritması her ne kadar incelemeye elverişsiz ve karmaşık bir yapıda olsa da bizlere neler yapmamamız gerektiğini kısmen anlatan bir rehber yazmışlar. Linki şu, şimdiye dek okumadıysanız mutlaka okuyun.

Kopyala Yapıştır İçerik : Milyonlarca defa söylendiği gibi, büyük sitelerden alıp sitenize koyacağınız kopyala yapıştır içerikler sitenizi bir yere taşımaz. Bir içeriği kopyala yapıştır yapmaya karar verdiyseniz dahi mutlaka sitenizin okuyucularının beğeneceği şekilde değişiklikler yapın ve yazıyı onların zevkine uyarlayın.

Tanıtım Yazıları: Özellikle bu konuyu çok önemsiyorum, çünkü son zamanlarda birçok insanın parasını bu yolla çöpe yolladığını görüyorum. Tanıtım yazıları, anchor text linklerin yavaş yavaş önemini yitirmesiyle birkaç yıldır çok popüler. Bir iki yıl önce güzel dönüş sağladığı da görülüyordu. Peki şimdi ne oldu ? Google bu yılın başından itibaren tanıtım yazılarını daha sıkı incelemeye başladı ve zayıf içeriğe sahip olanları eledi. Baktı ki, otoriter siteler bir siteyi tanıtıyor fakat ne tanıttığı içerik herhangi bir faydalı içeriğe sahip ne de tanıttığı sitenin bu otoriter siteyle bir alakası var. Google kullanıcıya fayda sağlamayan içerikli tanıtım yazılarını doğal backlinkler olarak görmüyor. Yakın dönemde yayımladığı şu yazı da bu konuyu yakından ilgilendiriyor.Tanıtım yazısı doğru kullanıldığı takdirde çok güzel bir doğal link kaynağıdır fakat hazırladığınız tanıtım yazılarına özen göstermezseniz, yani kullanıcının hiçbir işine yaramayacak özgün ama çöp yazılar olursa bu Google nezdinde kıymetsiz olacaktır.

Paravan Siteler : Tanıtım yazılarına nasıl özen göstermeniz gerekiyorsa, sitenizi yükseltmek adına oluşturduğunuz paravan sitelere de özenli içerik girmeniz gerekiyor. Örneğin ben bu siteyi yükseltmek için seonasilyapilir.blogspot.com şeklinde bir paravan blog açmışsam gerçekten kullanıcının işine yarayacak içerikler yer almalı ki kullanıcı siteden faydalansın. Dolayısıyla paravan sitemin Google nezdinde yükselen değeri bana gerçek bir backlink sağlasın.

NOT: İngilizcesi olanlara şu rehberi okumalarını da tavsiye ediyorum.

2. Alakanın Önemi

Sitenizi linkleyen sayfaların kaliteli olması kadar, sitenizle alakalı olması da önem taşır. Sitenize sağlan linkin değerli olması için linki veren sayfanın sitenizin keywordüyle bir alakasının olması gerekir.

Siteniz bu sayfa ile alakalı mı değil mi 3 adımda anlayabilirsiniz.

  1. Size link veren sayfaya ait siteyle aynı işi yaptığınızdan emin olun.(webmaster blogunun seo danışmanının sitesine link vermesi)
  2. Site direkt olarak sizin işinizle alakalı değilse, en azından içeriğinizle bir konuda alakalı olsun.(teknoloji sitesinin seo danışmanının sitesine link vermesi)
  3. Alakasız sitelerden aldığınız linkler ancak ve ancak aldığınız sayfa sitenizle direkt alakalıysa işe yarar. Burada da biraz üstte bahsettiğim şeye,  tanıtım yazısının önemine geliyoruz.

Şöyle düşünün, tıraş olmak için gittiğiniz bir mahalle berberine kullandığı jöleyi nereden temin edebileceğinizi soruyorsunuz. Daha sonra aradığınız jöleyi onun tarif ettiği yerde bularak mutlu sona ulaşıyorsunuz.

Başka bir ihtimal düşünelim. Bu sefer başka bir mahalle berberine gidiyorsunuz fakat bu berberin ilginç  şekilde  rafların bir bölümüne kırtasiye ürünü yerleştirdiğini ve laf arasında size bu ürünlerin tanıtımını yaptığını fark ediyorsunuz. Belki saç yıkama için kullandığı şampuanı nereden alabileceğinizi soracaktınız fakat berberin yaptığı bu spamden sonra ona olan güveniniz azaldı değil mi :)

3. Geniş Yelpazeli Link İnşası

Link kazanmak yalnızca kaliteli ve alakalı birkaç site bul ve ona linkini ekle mantığıyla ilerlemiyor maalesef. 2014 artık bunların aşıldığı ve algoritmanın doğallık anlayışına uygun linklemelerin yapılmasına ihtiyaç duyulan bir yıl denilebilir. Aşağıdaki maddeler size birkaç ipucu verebilir nasıl link çeşitliliği sağlayabileceğiniz konusunda.

  • Sitenize backlink olarak dönebilecek denli yüksek kalitede içerik yaratmak ve bunu sosyal medyada vs. pazarlayabilmek
  • Yüksek güvenilirliğe sahip saygın kişilerin siteleri aracılığıyla sizi tavsiye etmesi.
  • Sosyal medyada aktif olmak ve yüksek seviyeli bir sosyal profil oluşturmak.
  • İçeriğinizle ilişkili popüler blog veya sitelerde ziyaretçi yazar olarak yer almak.

Moz‘un kurucusu Rand Fishkin’e göre, geçmiş yıllara kıyasla bu yıl analistlerin link inşa taktiklerinde çok net bir kayma görünüyor.

moz

En Etkili Link Alım Türleri Anketi: Kaynak

4. Rakip Takibi

Bu başlığı da şahsen çok önemsiyorum. Birçok kişinin ve özellikle SEO danışmanının sitelerin sıralamasını yükseltmek adına yaptığı tek çalışma başarılı olmuş rakibini taklit etmek. Bu söylediğime karşı çıkanlar ve “Başarılı olmuş birinin izinden gitmenin nesi kötü?” diyenler olacaktır. Onlara takip ve taklit arasındaki farkı hatırlatmak isterim. Birisinin taklit ettiğinizde en fazla onun kadar başarılı olabilirsiniz. Örneğin birinci sıradaki bir siteyi 20 site taklit ediyorsa, ilk sayfada ancak en iyi taklit edebilen 9’una yer vardır. Bunun dışında bir firmanın SEO kampanyasını takip etmek aynı sektördeki diğer firmanın kurumsallığına ve özgünlüğüne zarar verebilir. Sosyal medya kampanyalarında B firmasının, A firmasını taklit ettiğini gören bir kullanıcı A firmasının saygınlığından şüphe duyacaktır.

5. Anchor Text Doğallığı

Doğallık ! Google’ın son vakitlerde en çok önemsediği şeylerden bir tanesi. Hele ki link ağlarının bu kadar karmaşık bir hal aldığı günümüzde Google’ın en çok üzerine titrediği şeylerden biri: Doğal link alımı.

Anchor text link alımı hala etkili bir taktik ve doğal haliyle kullanılmaya şu sıralar daha çok ihtiyacı var. Webrazzi‘de yazar olduğunuzu düşünelim. Dikey E-Ticaret Sitelerinde Muhafazakar Pazarın Rolü başlıklı bir makale kaleme alıyorsunuz ve yazının içinde tesettür, eşarp kelimelerine kendi  eşarp satış sitenizi linklediniz. İşte bu doğru bir hareket değil. Linklerin doğal olmasını önemsiyorsanız eğer, yapmanız gereken konuyu bir şekilde sitenizle ilgili bir içeriği bağlamak ve daha sonrasında bağladığınız o içeriğe uygun altsayfanızı kullanıcıyı gerçekten bu linkin gerekli olduğuna ikna edecek şekilde yerleştirmekti. Evet, eşarp ve tesettür keywordleri siteniz için çok mühim olabilir fakat doğal görünmedikten sonra orta ve uzun vadede bir işinize yaramayacaktır. Unutmayın kullanıcı ikna olmaz, Google’ı ikna edemezsiniz.

6. İlk Maddeyi Tekrar Okuyun ve Aklınızdan Çıkarmayın !

Bırakın sitenizi Google gütsün !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir