Yeni Başlayanlar İçin Google Arama Konsolu Kılavuzu

” Google Web Yöneticisi Araçları ” diğer bir adı ile de Google Arama Konsolu da denilebilir. Henüz bu konu hakkında bir fikri olmayanlar ve fikir edinmek isteyenler yazımızın devamını okuyabilirler.  Google Web Yöneticisi Araçları (GWT) yöneticileri pazarlama uzmanları, SEO, tasarımcılar, iş sahipleri ve uygulama geliştiricilerin yanı sıra bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Google’nin Mayıs ayında el değiştirmesi kararının ardından 2015 yılında Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullananların grubu da genişlemiştir.

Önce bilmeyenler için Google Web Yöneticisi Araçları ve Google Arama Konsolu hakkında bilgi verelim. Google Arama Konsolu web sitenizde ve onu ziyaret insanlar hakkında detaylı bilgi almanızı sağlayan ücretsiz bir hizmettir. Sizin sayfanızı insanlar mobil cihazlardan mı yoksa masaüstü bilgisayar ya da Notebooklardan mı ziyaret etmiş bu hizmet sayesinde detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra sitenizde meydana gelen hataları bulmak ve site haritası çıkartmak için de bu hizmetten yararlanmanız mümkündür.

Google Arama konsolunda Bir Site Doğrulama

google-webmaster-tools

Google Arama Konsoluna yeni başlayanlardansanız öncelikle sitenizi doğrulamanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmak sizin bu sitenin sahibi olduğunuzu Google’a kanıtlar. Arama Konsolu sonuç olarak inanılmaz ayrıntılı bilgilere ve sitenin performansı hakkında her şeye sahip olmanızı sağlar. Sitenizi Arama konsoluna eklemek ise oldukça kolay. Öncelikle arama konsoluna hesap açıyorsunuz ve ardından da giriş yaparak kırmızı butonun yanındaki kutucuğa sitenizi ekliyor ve kırmızı butona tıklıyorsunuz. Arama Konsoluna sitenizin kaydı bu şekilde gerçekleşiyor.

Daha sonrasında ise sizden sitenizi doğrulamanız istenecektir. Bunu yapmak için birkaç farklı yol bulunmaktadır. HTML ile çalışan ve olsun ya da olmasın diğer Google programların sitenize bağlı olması sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

1-HTML etiketi ekleme

 

HTML kodu ile çalışma olan kullanıcılar ve site sahipleri için en iyi doğrulama yöntemi budur. Bu yöntemi kullanmak için, Arama Konsol pano, ardından “özelliği, Yönet” seçeneğini kullanabilirsiniz. Eğer “HTML Tag” seçeneği altında görünmüyorsa “Alternatif yöntemler” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bundan sonrasında HTML kodu ile HTML etiketi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Buradaki kodu kopyalayarak sitenizin ana kodunu açmak için HTML düzenleyicisi kullanabilirsiniz. Doğrulama kodu eklendikten sonra, kaydetmek ve güncellenmiş kod yayımlamak ve sitenizin ana sayfasını açın. Burada sitenizin kaynak kodunu görüntüleyebilirsiniz. Sitenizin ana sayfasında kodun göründüğünden emin olduktan sonra ise Arama Konsoluna geri dönün ve doğrulama işlemini tamamlayın. Burada kod bulunursa site doğrulama işleminiz tamamlanacaktır. Eğer bulunmaz ise karşılaşılan hatalar hakkında bilgi verilecektir. Arama Konsolu tarafından siteniz onaylandıktan sonra sitenizden doğrulama kodunu çıkarmayın. Çünkü kodu çıkarmanız durumunda sitenizin doğrulaması iptal olacaktır.

2- Bir HTML dosyası yükleyerek

Bu yöntemi kullanmak için, sitenizin kök dizinine dosya upload etmeniz gerekir. Yine yukarıda olduğu gibi “Alternatif yöntemler” sekmesine tıkladıktan sonra listelenen seçeneklerden “HTML file upload” seçeneğini tıklamanız gerekir. Bu yöntemi seçtiğinizde, bir HTML dosyasını indirmeniz istenecektir. Dosyayı indirin daha sonra da belirtilen konuma dosyayı yükleyin. Dosya veya dosya içeriğinde hiçbir değişiklik yapmayın. Eğer değiştirirseniz Arama Konsolunda siteyi doğrulamanız mümkün olmaz.

HTML dosyası yüklendikten sonra Arama konsoluna geri dönün ve doğrulama işlemini tamamlayın. Eğer bütün işlemleri düzgün tamamlamışsanız sitenizin doğrulama işlemi de bitmiş olacak. Bu yöntemi kullanarak sitenizi doğruladıktan sonra, sitenizin HTML dosyasını silmeyin. Çünkü dosyayı silmeniz durumunda siteniz yine doğrulanmamış haline dönecektir.

3- Alan adı sağlayıcısı aracılığıyla doğrulama

Eğer büyük bir web siteniz varsa bu mükemmel bir seçenek olacaktır. Yine yukarıdaki adımları izleyerek “Alternatif yöntemler” sekmesine tıkladıktan sonra listelenen seçeneklerden “Domain name provider” seçeneğine tıklayarak bir listeden alan adı sağlayıcı seçebilirsiniz. Eğer bu listede sağlayıcınız yer almıyorsa “Diğer” seçeneğini seçin ve buradaki talimatları takip ederek kendi sağlayıcınızı DNS TXT kaydını oluşturun. DNS TXT kaydı sağlayıcınızın için işe yaramazsa bunun yerine bir CNAME kaydı oluşturma seçeneği de işinize yarayacaktır.

4- Google Analytics kodunu ekleme

Zaten Google Analytics kullanıyorsanız sitenizin trafiğini izlemek için daha kolay bir seçeneğiniz var demektir. Ancak öncelikle GA izleme kodunun değil <Body> bölümünde, Ana sayfanızı kodunun <> Şube bölümünde yerleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Bunun için de HTML kodunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer kod doğru değilse öncelikle onu düzeltmelisiniz.

Arama Konsol pano kısmından sitenizi doğruladıktan sonra siteyi yönet” seçeneğini tıklayın ve buradan da “Alternatif bir yöntem” sekmesini seçerek buradaki talimatları izleyin. Siteniz doğrulandıktan sonra, sitenizden GA kodunu çıkarmayın, yoksa siteniz yeniden doğrulanmamış haline döner.

5- Google Etiket Yöneticisi kullanarak Doğrulama

Zaten Google Etiket Yöneticisi kullanıyorsanız sizin için en kolay doğrulama yöntemi bu olacaktır. Bu yöntemi kullanmak için GTM hesabınızın etkin izinleri gerekmektedir. Bu yöntemi denemeden önce sitenizin GTM kodunun <Body> etiketinden hemen sonra yerleştirilmiş olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Daha sonrasında ise Arama Konsol pano kısmından sitenizi doğrulamak için “Alternatif yöntem” sekmesini seçmeli ve “Google Etiket Yöneticisi” sekmesini seçerek sitenizi doğrulamalısınız. Siteniz doğrulandıktan sonra, sitenizden GTM kodunu çıkarmayın, yoksa siteniz doğrulanmamış haline geri dönecektir.

Google Arama Konsolu ile Google Analytics bağlantısı nasıl yapılır?

Google Analytics ve Google Arama Konsolu kullanıcılarına aynı bilgileri sundukları için iki uygulamanın da aynı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu iki uygulama arasında büyük bir fark vardır. GA sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini, kaç ziyaretçi olduğunu ve bu ziyaretçilerin sitenizde ne kadar zaman harcadıklarını sizlere sunar. Google Arama Konsolu ise daha fazla bilgi içerir ve sitenizin kimlerle bağlantılı olduğunu da size gösterir. İki hesabı birlikte kullanarak daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir site haritası ekleme

Site Haritaları arama motorları ve web tarayıcılarının vazgeçilmezidir. Çünkü sitenizin nasıl organize olduğu buradan anlaşılır. Arama Konsol panosu üzerinden “Tarama” butonuna tıkladığınızda “Tara” seçeneğinin işaretli olduğunu göreceksiniz. Burada da “Site Haritaları” seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıklayarak Sağ üst köşedeki “/ Test Site Haritası Ekle” düğmesine tıklayın. Burada metin ekleyebileceğiniz bir kutu açılacaktır. Bu kutuda “Sistem / feeds / sitemap” ve hit “site haritası gönderin.” Bu aşamadan sonra site haritanız eklenmiş olacaktır.

Google’de Üst Sıralara Getirme

Eğer web sitenizde önemli değişiklikler yapmışsanız hemen bunu Google dizinine sokmanız gerekir. Yapacağınız bazı işlemlerle içeriği veya başlık etiketleri gibi şeylerde yaptığınız değişiklikleri kısa sürede arama sonuçlarında gösterebilirsiniz. Google Arama konsoluna giriş yaptıktan sonra ekranın sol tarafında, bir “Tarama” seçeneği göreceksiniz. Buraya tıkladıktan sonra “fetch as Google” seçeneğine tıklayarak işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Eğer web sitesinin tamamını almak gerekiyorsa merkez kutuyu boş bırakmanız gerekmektedir. Indeksleme bittikten sonra, indeksi gönder butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Google Arama konsolunda Site Hataları

Kendi web sitenizde bir şeylerin yanlış gitmesini istemezsiniz. Ancak bunun her zaman farkına varamayabilirsiniz. Google Arama Konsolu kullanarak sitenizde bulunan sorunlara anında ulaşabilirsiniz. Sitenizin içerisindeki hataları kontrol etmek istiyorsanız hemen ekranın sol tarafındaki tara butonuna tıklayın daha sonra ise tarama hataları seçeneğini seçerek sitenizi tarayın. Bu ekranda sitenizdeki bütün hataları görüntüleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir