301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır

Her ne kadar sitenizi yeni bir alan adına taşımak zor gibi gözükse de bu gerekli bir süreç olarak karşınıza çıkacaktır. Sitenizi yeni bir markaya taşıyacak olabilirsiniz ya da birleştirme yapacak olabilirsiniz. İşlemin ne olduğu fark etmeksizin SEO çalışmalarını düşünerek hareket etmelisiniz. Biz de bu yazımızda bu doğrultuda olarak 301 yönlendirmesi nasıl yapılır bilgi vermeye çalışacağız. 

Birçok kez site taşıma işlemi yapan insanlar, sorunsuz bir şekilde bu işlemi yapabilirler. 301 yönlendirmesi yöntemini ve Google Site Yöneticisi araçlarını kullanarak alan adı otoritesini ve site sıralamasını koruyabilirsiniz. Bu içerik aracılığı ile doğru yöntemin nasıl yapıldığını ve negatif etkiler olmadan taşıma işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız. 

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Konuya giriş yapmadan önce netleştirmemiz gerekiyor. Bu noktada anlatılan yöntemlerin doğru bir şekilde yapılması ve negatif etkinin ortadan kaldırılması için site haritası, URL adresi vb site yapısında herhangi bir değişiklik yapılmaması gerekir. 

Google’ın kendi tavsiyesinde olduğu gibi, alan adlarını değiştireceksiniz ve yeni bir site açacaksanız bunu iki farklı aşama ile gerçekleştirmelisiniz. İlk önce alan adı değişmeli, hemen ardından kurulan siteyi ve alan adı değişikliğini bildirmeniz gerekir. 

Canonical URL nedir öğrenmek için: Canonical URL Nedir? Canonical Etiketi Nasıl Kullanılır?

Adım 1 – Hazırlık

Bütün hazırlıkları tamamladığınız zaman 1 saatten daha kısa bir süre içerisinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşe girişmeden önce birkaç şeyi hazır hale getirmeniz gerekir. 

Aynı sitenin tamamen çalışan halinde, yeni alan adı üzerinde yer alması koşuluyla, sunucu ortamında robots.txt veya Meta etiketler, arama motorları için geçici olarak engellenmelidir. Bunu gerçekleştiremiyorsanız kurulan site alan adını sunucu panelden ve lazımsa veritabanı üzerinden hızlı bir biçimde değiştirebilme imkanına sahip olmalısınız. 

Bu seçenekler iyi durumda olsa bile Google Site Yöneticisi Araçları üyeliğinden erişebilir olmalıdır. Bu durumla birlikte, gerekli onaylamaları yapmış olmanız gerekir. Google Analytics kullanıyorsanız site profilinizin alan adı ayarlarını değiştirebilmek için yeterli izne sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Sitenin kendisi ve veritabanı yedeklenmiş olması gerekir. 

Adım 2 – 301 Yönlendirmeleri

Eski alan adından gelen trafiği ve backlink kaynaklarını korumak adına tüm URL adreslerini tek tek yeni alan adına yönlendirmelisiniz. Bunu gerçekleştirebilmenin en kolay ve verimli yolu .htaccess dosyasında değişiklik yapmaktır. 

Tekrar belirtmemiz gereken unsur ise değiştirilecek unsurun alan adı ismi olmasıdır. Şayet URL yapısı ya da site haritası üzerinde değişiklik yapacaksanız bunu kullanamazsınız. Aşağıdaki .htaccess taslağını kullanarak dinamik olarak her bir sayfa için 301 yönlendirme kodunu kendiniz yazabilirsiniz:

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.eskidomain\.com

RewriteRule (.*) http://www.yenidomain.com/$1 [R=301,L] 

Yukarıda paylaşmış olduğumuz kodu, eski alan adının olduğu sunucudaki .htaccess dosyasına koyarsanız yeni URL adreslerini kullanmayan herhangi bir URL adresine erişim isteği doğrudan yeni alan adındaki URL adresine yönlendirilmiş olur. Böylelikle ne kadar fazla sayfaya sahip olursanız olun, üstteki iki satırlık kod bütün sayfalarınız için çalışacaktır. Eğer alan adıyla birlikte URL yapısında da değişikliğe gidecekseniz bu durumda her bir sayfayı .htaccess dosyasında tek tek yönlendirmelisiniz:

redirect 301 /eski-iletisim-url.html http://www.yenidomain.com/yeni-iletisim-url

redirect 301/eski-iletisim-url.html http://www.newdomain.co.uk/yeni-hakkimizda-url

Alan adı değişikliği gerçekleşmeden önce .htaccess dosyasında bütün yönlendirmeler hazır olmalıdır. Sitenizi başarılı bir şekilde taşıdığınız veya birleştirdiğiniz zaman bu .htaccess dosyasının eski alan adında barındırılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde başarılı bir yönlendirme gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 3 – Alan Adı Değişikliği

Bu adımlardan sonra alan adını değiştirecek durumda olursunuz. Şayet eski sitenin tamamen kopyası yeni alan adında bulunuyorsa .htaccess dosyasını eski alan adının olduğu sunucuda aktif tutmalısınız. Bütün dosyalarınızı eski sunucuda yedek olarak bırakmış olsanız bile .htaccess dosyası gelen bütün trafiği ve yeni alan adına yönlendirmelidir. Yeni alan adında robots.txt komutlarının veya Meta etiketlerinin kaldırıldığından emin olmalı ve sitenin taranmasını sağlamalısınız.

İki alan adını aynı anda aktif tutmaktansa siteyi tek bir alan adına çevirmek için hazır durumdasınız. Değişim yapıldığı zaman, eski alan adını bir sunucuda barındırmalı ve .htaccess dosyasını buraya yüklemelisiniz. 

Adım 4 – Google’a Bildirin

Bu noktada yeni alan adının hayata geçtiğinden ve sitenin aktif olduğundan emin olmanız gerekir. Başka bir emin olunması gereken nokta ise eski alan adına gelecek isteklerin 301 yönlendirmesi ile yönlendirilmiş olmasıdır. 301 yönlendirmelerinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi tek başına yeterlidir. Google’ın site yöneticisi araçları bu sürecin daha verimli olmasına yardım etmektedir. 

Adım 5 – Bitirmek

Bu adımlardan sonra yeni alan adında eski alan adından gelen trafik ve istekler ile beraber tamamen çalışır durumda olmalıdır. Böylelikle Google yeni alan adını taramayı öncelikli hale getirecektir. 301 adreslerine uyguladığınız yönlendirmeleri test ederek her şeyin doğru bir şekilde çalıştığından emin olmanız gerekir. 

Eski alan adına özgü aramalar yapılarak 301 yönlendirmelerinin doğru bir şekilde çalıştığından emin olmak için daha fazla vakit ayırmaktan çekinmeyin. 

Şunu da söylemeliyiz ki Google Analytics profilinizi güncelleyin. Yeni bir profil oluşturmak yerine alan adını değiştirerek Google’ın izlemesi gereken adresi bildirebilirsiniz. 

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için 301 yönlendirmesi nasıl yapılır konusuna değindik. Umarız sizler için yararlı bir içerik olmuştur. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir