6 Adımda Başarılı Link Oluşturma Stratejisi

6 Adımda Başarılı Link Oluşturma Stratejisi

Söz konusu SEO olunca linkler büyük bir öneme sahiptir. Link oluşturma çalışmaları, mantıksal SEO stratejisinin içinde yer almalıdır. Daha da önemlisi link oluşturma sizin için önemli bir büyüme stratejisi olmalıdır. Linkler sitenize direkt olarak trafik getirebilecektir. Bu yazıda 6 adımda başarılı link oluşturma stratejisi hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Hazırsanız hemen başlayalım. 

Link almak için almayın veya eklemek için eklemeyin. Bir bağlantının önce edinme, sonra davranış daha sonra da dönüşüm getireceğin emin olmalısınız. Bağlantı stratejilerini uygulamadan önce temel optimizasyonu komple bir şekilde bitirmelisiniz. 

Kesinlikle temel link oluşturma stratejileri ve diğer önemli SEO becerileri konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Temel düzeyde kullanabileceğiniz bir SEO rehberi işinizi görecektir. Böylelikle sadece SEO konusunda bilgi edinmiş olmaz ayrıca işin pratiğini öğrenebilirsiniz. 

Büyüme Stratejisi Olarak Link Oluşturma

Linkler ile birlikte sayfalarınız Google’da üst sıralarda yer alacaktır. Google, linklere fazlasıyla önem verir. Tabii ki her şey tamamen linklerle ilgili değildir. Linkler sitenize trafik çekmenize de yardım edecektir. Link oluşturma stratejinizi aklınızda olması gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Linklerin arkasında bulunan mantık, iki sayfa arasındaki ilgi ve alaka bağlantısıdır. Link oluşturmayı büyüme için bir strateji olarak belirlemeniz gerekir. Böylelikle hedef kitleyi memnun edebilir ve diğer siteler link yerleştirerek trafik elde edebilirsiniz. 

Derin linkleme nedir öğrenmek için: Derin Linkleme Nedir? (Deep Linking)

Adım 1: Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitleyi büyütmek istiyorsanız onlara nasıl ulaşabileceğinizi ve yeni bir hedef kitle nasıl bulabileceğinizi bilmeniz gerekir. İki farklı şey ile ilgili net bilgi sahibi olmanız gerekir. Şu anda hedef kitle kim ve ideal hedef kitle kim olmalıdır. Örnek vermek gerekirse, sitenizi web geliştiricileri için iyi bir yer olarak tanımlamış ve böyle başlangıç yapmış olabilirsiniz fakat zaman içerisinde daha çok WordPress kullanıcılarına hitap eden bir yer haline gelmiş olabilirsiniz. Sitenizde bulunan içerikli WordPress kullanıcılarına hitap edecek şekilde değiştirerek link fırsatları elde edebilirsiniz. Hedef kitlenizi tanımak için kesinlikle araştırma yapabilirsiniz. 

Adım 2: Hedef Kitlenize Hitap Eden Siteleri Bulun

Mevcut ve istediğiniz hedef kitleniz konusunda net bir fikre sahipseniz yeni hedef kitlenize ulaşabilmek için çeşitli siteler keşfetmeye çalışmalısınız. Bu siteleri bulurken temel kriteriniz hedef kitlenize hitap etmeleri olmalıdır. Bu siteler aracılığı ile elde edeceğiniz linkler hedef kitlenize ulaşma konusunda size fazlasıyla yararlı olacaktır. 

Adım 3: İlgi Çekici İçerik Yazın

Link Oluşturma

Diğer sitelerin, sitenize link vermesini istiyorsanız oluşturduğunuz içerikler, oldukça iyi olmalıdır. En önemlisi, içerikler hedef kitleye hitap etmeli ve okuyucu ya da satın alıcıları memnun etmelidir. Sitenizde bulunan içeriklerin en iyi şekilde yapılandırıldığından ve iyi bir şekilde yazıldığından emin olmanız gerekir. 

Adım 4: İçeriklerin Sitelerle Eşleşmesini Sağlayın

Oldukça kaliteli bir blog yazısı yazdıysanız büyüme stratejinizi ikinci adımda liste haline getirdiğiniz sitelere bakmalısınız. Bu listede bulunan sitelerden yazmış olduğunuz yazıya link verebilecek olanları seçmeniz gerekir. Uzun kuyruklu anahtar kelime araştırması yaptıysanız, bu anahtar kelimeleri kullanıyorsanız içeriğiniz ile eşleşecek olan site sayısı az olacaktır. Bu siteleri bulmak adına sıkı bir şekilde çalışmalı ve spesifik tercihler yapmanız gerekir. Şayet blog yazısı, kendi içerikleri ile eşleşiyorsa bu siteler size link vermek ister. Böylelikle diğer siteden sitenize gelen kişiler oluşturduğunuz içeriklere ilgi duyacaktır. 

Adım 5: Ulaşmaya Çalışın

Kaliteli bir blog yazısı yazdıysanız ve bunlar ile uyumlu siteler bulduysanız bu sitelerin yöneticileri ile irtibata geçip sitenize link almaya çalışmanız gerekir. İçeriğiniz ya da ürününüz hakkında bilgiler vermeniz gerekir. Pek çok insan ürünlerinizi ücretsiz bir şekilde elde etmeleri durumunda onun hakkında yazmaya gayret edecektir. E-posta yolu ile ya da Twitter yolu ile iletişim kurmaya çalışabilirsiniz. İrtibat sürecinde otomatik e-postalardan uzak durup kişiselleştirilmiş e-postalar yazmaya çalışmalısınız. 

Adım 6: Sosyal Medyayı Kullanın

Oluşturduğunuz içerik iyi yapılandırılmış ve orijinal ise yeni hedef kitlelerine sosyal medya aracılığı ile ulaşmayı başarabilirsiniz. Blogunuz hakkında tweet atarken içeriğiniz ile ilgilenebilecek birkaç kişiye mesaj göndermeniz gerekebilir. Facebook, yazılarımızı dağıtmanın önemli yolları arasındadır. Pek çok insan yazınızı beğenip paylaştığında ekstra link kazanmayı başarabilirsiniz. 

Başarılı ve kaliteli bir link oluşturma stratejisi her daim ilgi çekici ve yeni hedef kitlelerine ulaşmak amacı ile yapılmalıdır. Bu şekilde strateji gerçekleştirirseniz Google’da üst sıralarda yer almayı başarabilirsiniz. Link oluşturmayı, diğer sitelere ulaşmak için bir araç olarak ele alırsanız bu çalışmaları doğru yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için 6 adımda başarılı link oluşturma stratejisi hakkında bilgi verdik. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik ortaya çıkarmayı başarmışızdır. Başka bir içerikte görüşmek üzere!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir