Canonical URL Nedir? Canonical Etiketi Nasıl Kullanılır?

Canonical URL Nedir

Canonical URL nedir ve Canonical etiketi nasıl kullanılır öğrenmek için doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. Uzun zamandır SEO alanında olmasına karşın değeri yavaşça anlaşılan URL biçimlerinden biridir Canonical. Adını rel=”canonical” etiketinden almaktadır. Çoğunlukla farklı alan adlarında olan ama birleştirme sonrası ortaya çıkabilecek kopya içerik durumunu halletmek için bu etiket kullanılır. Bu yazımızda sizlere Canonical URL hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Hazırsanız hemen başlayalım. 

Canonical URL Nedir?

Canonical URL ile ilgili farklı fikirleri şimdiye kadar mutlaka görmüşsünüzdür. URL yapıları tartışılmaya devam ettiği sürece her zaman farklı fikirler ortaya atılacaktır. Canonical URL fikrini geliştirmek için SEO alanından fazlasıyla faydalanılmıştır. SEO’ya göre şu şekilde tanımlanmaktadır. 

“Arama motorlarının otoriter görmesini istediğiniz arama motoru dostu URL’dir. Diğer bir ifadeyle, bir canonical URL ziyaretçilerin görmesini istediğiniz URL’dir.”

Sıklıkla ana sayfayı tanımlamak için kullanılan Canonical URL’ler kullanılır. Aşağıda sizlere bu konu ile ilgili bir örnek verdik. 

 • www.example.com
 • example.com
 • www.example.com/index.html
 • example.com/home.asp
 • http://www.example.com
 • https://www.example.com

Bakıldığı zaman bu URL’lerin hepsi birbirinden farklıdır. Arama motoru tarafından bakıldığı zaman bu durum birçok probleme sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü canonicalleştirme fikri bulunmuştur. Canonicalleştirme, çok fazla seçeneğin olduğu yerde her daim en iyisini seçme işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaman zaman bu seçimlerde yanlışlık yapılabilir. Bunu belirli bir ürün arayan ama her seferinde farklı sayfaya çıkış yapan bir kullanıcının deneyimi gibi düşünebilirsiniz. Bu deneyim sonrası site sahipleri kopya içerik problemi ile karşı karşıya kalır. Ayrıca harici ve dahili link sorunları ile de karşı karşıya kalınabilir. 

Bu durumdan uzak olmanın en basit yolu arama motorlarına ve kullanıcılara canonical URL yardımı ile tercih edilen sayfanın ne olduğunu aktarmaktır. Farklı bir öneri ise sayfanın tüm varyasyonlarının canonical URL üzerinde yönlendirilmesi işlemidir. Büyük arama motorları canonical etiketini desteklemektedir. 

Canonical etiketleri ve kopya içerik birlikte tartışılan bir konudur. Genellikle sorulan sorular arasında www ve www olmayan URL’lerin canonicalleştirilmesi vardır. Ek olarak canonicalleştirme işlemi yapılması gereken sayfaların olup olmamasıdır. 

Bu soruya verilebilecek net bir cevap bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise arama motorlarının URL’lerin sonunda bulunan ‘’/’’ işaretine bile pek çok noktada çeşitli türde canonicalleştirme yapabilmesidir. Bu canonicalleştirme işlemlerine küçük büyük harf farklılıkları ve oturum kimlikleri gibi değerler de dahildir.

Bir sitenin birbiri ile aynı gözüken 15-20 farklı URL sayfası olabilir. Buradaki çözüm son durak anlamına gelen tek bir URL belirlemektedir. Bunu yapabilmenin en basit yolu ise bu etiketi kullanmak ya da tüm sayfaları en otoriter sayfaya yönlendirmektir. Kullanımı ise fazlasıyla kolaydır. Yapılması gereken tek şey doğru URL’yi içeren canonical etiketini kopya içeriklerin olduğu URL’lerin <head> kodunun içerisinde kullanmaktır. 

Canonical, ilgili ya da alakalı anlamına gelir. Ayrıca en basite indirgeme anlamı da vardır. Bir canonical URL’nin gözükmesini istediğiniz en basit ve en önemli versiyon olduğunu unutmamalısınız. Canonical URL, link geliştirmek ve içeriklerin sıralama sinyallerini iyileştirmek için kullanılabilir. 

URL yönlendirmeleri için canonical etiketini ara ara kullanmak iyi bir tercih olabilir. Bazı durumlarda  301 kalıcı yönlendirmeleri çok daha mantıklıdır. Fakat söz konusu koşullarda canonical etiketi kullanabiliyorsanız onu uygulamak daha kolay olacaktır. 

Alexa nasıl düşürülür öğrenmek için: Alexa Düşürme

Canonical Etiketi Doğru Bir Biçimde Nasıl Uygulanır?

Canonical Etiketi Nasıl Kullanılır?

Canonical etiket, bir sayfanın HTML kodlarında üst kısımda bulunur. Başlık etiketi, meta açıklama ve robot etiketlerinin olduğu yer ile canonical etiketinin olduğu ter aynıdır. Yukarıda bulunan example.com örneğine bakıldığı zaman kullanılması gereken etiket aşağıdaki gibidir;

<link rel=”canonical” href=”http://www.example.com/“/>

Bu canonical etiket aynı sayfa için canonicalleştirilecek tüm URL’lere yerleştirilmelidir.

Tercih Edilen URL’yi veya Alan Adını Ayarlamanın Diğer Yolları

İçerikleriniz için Canonical URL belirlemek istiyorsanız aşağıdaki adımlara göz atabilirsiniz. 

 • Google Search Console’da tercih edilen alan adını belirlemek
 • rel=”canonical” link elementini kullanarak tercih edilen URL’yi belirlemek
 • Aynı içerik için tercih edilen URL’leri site haritasında göstermek
 • Canonical olmayan URL’lerin için 301 yönlendirmeleri kullanmak
 • Dinamik parametreleri kullanma yöntemini belirlemek
 • HTTP başlık kısmında bir canonical link belirlemek
 • Canonical linkler için HTTP yerine HTTPS tercih etmek

Bir canonical URL belirlemeniz gerekir. Aksi durumda Google, en iyi URL’yi tanımlamaya çalışacaktır. Bu konuda Google tarafından gelen öneriler ise aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Canonicalleştirme sürecinde robots.txt dosyasını kullanmamalısınız.
 • Canonicalleştirme sürecinde URL kaldırma aracı kullanmamalısınız çünkü bu araçlar bir URL’nin tüm versiyonlarını aramadan kaldırmaktadır.
 • Aynı sayfa için farklı sayfaları canonical URL olarak belirleme gibi bir hata yapmamalısınız.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için Canonical URL nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir