Derin Linkleme Nedir? (Deep Linking)

Derin Linkleme Nedir

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için derin linkleme nedir konusuna değineceğiz. Hazırsanız hemen başlayalım. Bir derin link sizi içeriğe götüren link anlamına gelmektedir. Pek çok web link aslında derin linktir. 

Mobil Uygulamalar Açısından Durum Nedir?

Daha basit bir şekilde ifade etmemiz gerekirse, mobil derin linkler kullanıcılarını uygulama içerisinde yer alan içerikleri paylaşmalarını sağlar. Eğer bir uygulama içerisinde beğendiğiniz bir uygulama içerisinde beğendiğiniz bir içeriği arkadaşlarınız ile paylaşmak. 

Eğer bir uygulama içerisinde beğendiğiniz bir içeriği arkadaşınızla paylaşmak istiyorsanız bir derin link kullanarak bunu gerçekleştirmelisiniz. Derin link olmadan içeriğe erişmek isteyen kişi uygulamayı bulmalı, ardından uygulamanın ana sayfasına geçmeli ve ardından bahsettiğiniz içeriği bulmalıdır.  

Peki Bu Neden Bir Problemdir?

İnternette bulunan bilgilerin çoğunluğunun aksine uygulamalarda olan içerikler herkese açık değildir. Normal linkler uygulamalarda çalışmazlar çünkü uygulamaların bir cihaza indirilmesi gerekir. İndirilmiş olsalar bile bir ögeyi bulabilmenin ve paylaşabilmenin standart bir yolu yoktur. Her içerik uygulamaya özgüdür.

Erişim sıkıntısı sebebiyle uygulama içerisinden bir ögeyi paylaşabilmek ciddi bir problemdir. Kullanıcı deneyimi oldukça düşmektedir. Firmanın ölçümlerine zarar verir ve küçük çaplı geliştiricilerin müşteriler ile olan bağlantısını negatif yönde etkiler. Sonuçta  rekabetin düşük olması ve büyük firmaların sürekli bir biçimde pazar liderliğini ellerinde tutması gibi bir sonuç ortaya çıkar. Hatta uygulamalar çok kötü bile olsa lider olarak kalmaya devam ederler.

Derin linkler bu konuda size nasıl yardımcı olur?

Derin Linkleme nasıl çalışır

Derin linkleme ile birlikte mobil uygulama içerisinde içeriğe ait linkler oluşturulabilir ve tıpkı internet ortamında paylaşıldığı gibi paylaşılabilir. Böylelikle geliştiriciler daha iyi kullanıcı deneyimi sunar ve kullanıcılar ilgi çekici içeriklere basit bir şekilde ulaşabilir.

Derin linkler nasıl çalışır?

Standart bir durum yoktur ancak derin linkler özelliklerine göre 3 başlık altında incelenebilir. 

AMP nedir öğrenmek için: Google AMP Nedir?

Geleneksel/Eski Derin Linkler

Geleneksel derin linkler uygulamanın URL adresine göre oluşturulur. Pek çok uygulamanın URL şeması bulunmaktadır. Sizin uygulamanızın bir şeması yoksa kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. 

Bu linkleri problemli kılan şey ise uygulamaya sahip değilseniz linklerin çalışmıyor olmasıdır. URL şeması tarafından verilen adresi kullandığınızda telefonunuz veya diğer mobil cihazınız içeriğe erişmek için uygulamayı arayacaktır. Eğer uygulama yüklü değilse mobil cihazınız içeriği bulamayacak ve size bir hata verecektir.

Gecikmeli Derin Linkler

Gecikmeli derin linkler internet linkleri ile benzer özelliklere sahiptir ancak uygulamanın yüklü olmaması göre çalışır ya da çalışmazlar. Eğer uygulama yüklü ise link direkt olarak içeriğe çıkacaktır. Eğer uygulama yüklü değil ise içerik yerine uygulama mağazasında uygulama indirme sayfasına gidecektir. Uygulama yüklendiğinde kullanıcı anında belirlenen içeriğe gidecektir. Uygulama yüklendikten sonra içeriğin kullanıcıya gösterilmesi gecikmeli tanımının yapılmasına neden olmuştur.

Bağlamsal Derin Linkler

Bağlamsal derin linkler hem geleneksel hem de gecikmeli derin linklerin özelliklerini barındırır. Bu linkler gecikmeli derin link olarak kullanılırken pek çok yararlı bilgi sunar. Kullanıcının gireceği uygulama, linkin nerede tıklandığı, linki orijinal olarak kimin oluşturduğu gibi bilgiler bağlamsal derin linklerde bulunur. Hatta bu linkler internet linklerinden çok daha kuvvetli olabilir.

Bağlamsal linkler, hem uygulama geliştiricisi hem de kullanıcı açısından kullanışlıdır. Uygulama geliştiricileri içerik linklemenin ötesinde özellikler oluşturabilir. Kişiselleştirilmiş mesajlar gibi özellikler bu kapsama girer. Bu özellikler kullanıcılar çok daha iyidir çünkü uygulama onları daha iyi deneyim ve ilgili ögeler ile alakalı daha fazla bilgi sunabilir.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için derin linkleme nedir konusuna değindik. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur. Başka bir içerikte görüşmek üzere!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir