Google AMP Nedir?

Google AMP Nedir

Günümüz dünyasında anlık memnuniyetler çok büyük öneme sahip olduğu için insanlar, herhangi bir şeyi beklemeyi sevmemektedir. Bu sebepten ötürü, bir internet sitesini ziyaret eden kişilerin neredeyse %30’u o site 6 saniye içinde açılmazsa siteyi terk ediyor. 

Yıllar 2016’yı gösterirken Google, düşük hızlı olan mobil sayfaları iyileştirmek amacı ile bir çözüm sundu. Bu çözüme ‘’Accelerated Mobile Pages’’ türkçe karşılığı ile ‘Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ ismini verdiler. Kısaca AMP olarak bilinen proje, bir sitenin bir saniyeden kısa sürede yüklenmesini ve normal sitelerin 10 katından daha az veri kullanmasına yardım etmektedir. 

Nöro Pazarlama hakkında bilgi almak için: Nöro Pazarlama Nedir ve Firmalar Bunu Nasıl Kullanır?

Google AMP Nedir?

Google AMP, akıllı telefonlarda anında yüklenen bir web sitesi elde etmenizi sağlayan bir site yayınlama teknolojisi olarak karşımıza çıkmaktadır. 2016 yılı itibari ile 25 milyondan fazla alan adı 1.5 milyar AMP sayfası yayınlamıştır. 

AMP sayfaları oluşturmak için sitenizin AMP projesinin standartlarını takip eden farklı bir sürümünü ortaya çıkarmanız gerekir. Daha sonra AMP siteniz kendi URL’sine sahip olacaktır. Böylelikle popüler tarayıcılar olan Safari, Chrome ve Firefox ile uyumlu olacaktır. 

Bir Google araması yapıldığında AMP sayfasına girmek demek o sayfanın mümkün olan en hızlı şekilde yüklenmesini sağlamak anlamına gelir. Google, sayfayı kendi sunucularında barındırır ve içeriği direkt kendi sitesinden sunar. Aynı durum Facebook’un mobil uygulamasını terk etmeden kullanıcıların makaleleri okumasına imkan veren Facebook Instant Articles için de geçerlidir. 

Bu iki teknoloji arasında bulunan temel farklılık AMP sayfalarının tek bir platforma bağlı kalmamasıdır. Popüler arama motorları, sosyal platformlar, içerik yönetim sistemleri ve e-ticaret siteleri AMP teknolojisini desteklemektedir. Bu teknolojiyi Bing, LinkedIn, Pinterest, Reddit, Twitter, Medium, WordPress, Squarespace, Tumblr, eBay ve BigCommerce vb büyük markalar desteklemektedir. 

Ek olarak Google, AMP sayfalarına arama sıralamasında öncelik tanır. Örnek vermek gerekirse, mobil arama sonuçlarında yer sahibi olmak isteyen bir haber sitesi için AMP olmazsa olmazlar arasındadır. 

Fakat AMP sayfalarının gelişmiş hızı ve artırılmış arama sıralaması beraberinde farklı bir değişimle gelmektedir. Google arama yolu ile bulunan AMP sayfalarına verilen linkler, siteye herhangi bir link değeri vermemektedir. Yönlendiren bir alanın link değeri, sayfa teknik olarak Google’ın sitesinde olduğu için direkt olarak Google’ın alan adına gitmektedir. 

Söz konusu reklamcılık olunca yayıncıların bu kriterle sınırlı kalmadığını söyleyebiliriz. 2016 yılında AMP Ads Initiative adında bir girişimle birlikte yayıncılara, öncekinden daha hızlı yüklenen, oluşturulması daha kolay ve daha yenilikçi reklamlar sunma olanağı verildi. Böylelikle büyük haber siteleri, AMP sayfalarından standart mobil sayfalarla aynı seviyede reklam geliri elde etme imkanının sahibi oldu. 

AMP teknolojinin artan popülaritesi, Google’ın internet yayıncıları ve özellikle mobil platform için yazar içerik oluşturucular üzerinde daha çok kontrol sahibi olmasının önünü açmıştır. 

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için Google AMP nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir