Google Aramalarda En Üst Sıraya Çıkmak İçin 10 İpucu

Google Aramalarda En Üst Sıraya Çıkmak İçin 10 İpucu

Eskiden Google’ın gözünde üst sıralara yerleşmek için yüksek otoriteye sahip yüzlerce linke sahip olmakla mümkündü. Tabii ki günümüzde bu çalışmalar hala geçerlidir fakan Google’da üst sıralara çıkmak için artık çok daha fazlası yapılması gerekiyor. Biz de bu yazımızda Google aramalarda en üst sıraya çıkmak için 10 ipucu hakkında sizleri bilgilendireceğiz. 

RankBrain İyileştirmesi

RankBrain, Google’ın makine öğrenme yapay zeka sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Google tarafından belirlenen en önemli üç sıralama sinyalinden birisidir. Google, RankBrain’i kullanarak daha önce sorulmamış olan ancak sorulması muhtemel tahmin etmeye çalışmaktadır. Günlük aramalar göz önüne alındığında yapılan sorguların %15’lik kısmı yeni sorgulardan oluşur. 

Makine, yapılan aramalarda bulunan yüksek talebi karşılamak amacıyla geliştirilmiştir. Pazarlamacıların gözünden bakıldığı zaman bu sisteme ayak uydurmak ya da sisteme göre iyileştirmeler yapmak zordur fakat içeriği RankBrain için iyileştirebilirsiniz. Bunun sayısız yolu bulunmaktadır. En önemli yöntem ise hedef kitlenin profiline uygun bir biçimde özgün sorgulara cevap verebilecek içerikler ortaya koymaktır. 

Bu durum biraz süreç gerektirmektedir. Araştırma yapmalı, deneme ve yanılma ile ilerlemeleri ve farklı kaynaklardan çalışmalar bir araya getirilmelidir. Bu yol ile oluşturulacak uzun içerikler ile uygun sorulara yönelik arama görünürlüğünü iyileştirmeyi gerçekleştirebilirsiniz. 

Yakınımda Arama Sorgularını İyileştirme

Anlık yaşananların değeri, Google’a göre büyük önem arz etmektedir. Anlık yaşananlar, bugünün müşterilerinin hareket yönlerini belirleyen önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobilde yapılan yerel aramalar bu kapsam içindedir. Yerel aramalara yönelik yaptığınız iyileştirme çabaları ise bu aramaları yakalama konusunda ortaya koyduğunuz çabayı gösterir. 

Günümüzde mobil aramalar oldukça aktiftir. ve markaya olan sadakat bu yönde zayıftır. Bu durumda fırsatlar fazlasıyla vardır çünkü herhangi bir mobil aramayı yakalama olasılığınız yüksektir. Mobil bakımdan düşük kullanım deneyimine sahip markalar olması size yardımcı olmaktadır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey ise uygunluk ve kullanım kolaylığıdır. 

Yerel Kitleye Hitap Etme

Yakınımda sorgularına göre iyileştirmeler yaptığınızda ciddi bir şekilde dikkatli çalışmanız gerekir. Bu bakımdan yerel SEO çalışmalarına öncelik vermelisiniz. Bunu yapabileceğiniz en basit yol ise Google My Business sayfasını düzenlemektir. Aşağıdaki ayarları da kesinlikle yapmanız gerekir. 

  • Markanız için uzun ve eşsiz bir tanım.
  • Doğru kategorileri seçme.
  • Açılış süreleri için doğru zaman bilgilerini girme.
  • Pek çok görsel kullanımı.
  • Düzenli güncelleme yapma.
  • Yerel telefon numarası ve iş adresi.
  • Yerel sonuçlar elde etmek istiyorsanız markanız için bu verileri Google My Business sayfasını düzenlerken mutlaka girmelisiniz. Bu sayede yerel üzerinden daha fazla arama görünürlüğü kazanabilirsiniz.

Dil ve Sesli Arama İyileştirmeleri

Google’a ait sesli arama sorgulara hızlı bir artış eğilimindedir. Sesli sorgular, yazmaya göre yapılan sorgulardan 4 kat hızlı olduğu için daha hızlı sonuçlar elde edilebiliyor. Sesli arama, birçok sıkıntının çözümü olarak karşımıza çıkıyor gibi. Arama yapan kişiler bazı cihazlarda arama yapmayı zor buluyo olabilir. Ayrıca insanlar, karmaşık menülerden kaçmak için sesli arama kullanmayı tercih edebiliyor. Siteler ne kadar iyi yapılandırılsa yapılandırılsın ve mobilde ekranlar ne kadar büyütülürse büyütülsün bu tarz ekranlarda arama yapmak her zaman sıkıntı ortaya çıkaracaktır. 

Google, her zaman arama motorunu iyileştirmeye çalışmaktadır. İnsanların yaptığı sorgulara doğru bir şekilde cevap verebilmek için bu geliştirmeler düzenli olarak yapılır. Sesi arama için iyileştirmeler yapmak bu gelişmelere uymak anlamına gelir. Sesli aramalara cevap niteliğinde içerikler ortaya koymak ve doğru dili kullanmak büyük önem arz etmektedir. 

Soruyu Cevaplama

Sıralama için SEO çalışmaları

Sesli aramayı iyileştirme çalışmalarında içeriği kullanılan doğal dile yönelik ele alma gibi bir durum söz konusudur. Google, çoğunlukla kısa sorulara verilecek cevapları arama motoru sonuçlarından temizlemeye çalışır. Ünlü bir ismin doğum gününü öğrenmek en doğru örneklerden biri olarak karşımıza çıkar. Google, bu tarz sorguları hızlı bir şekilde cevaplamak için bilgi kutularından yararlanmaktadır. 

Bunu akılda bulundurmak şartı ile kendinize bir soru bulmalı ve içeriği bu soruya cevap verecek şekilde ortaya koymalısınız. Böylelikle bir soruya cevap verirken ilk sırada çıkma olasılığınız daha yüksek olabilecektir. Önemli olanın sorulabilecek bir soru bulup cevaplamak olduğunu unutmayın. 

Ödeme Taktiği

Eski döneme göre farklılık ortaya koyan bir diğer durum ie ödeme yaparak üst sıralara çıkmayı başarabiliyor olmanızdır. Bunlar, reddedilen yöntemlere yapılan ödemeler değildir. Tıklama başına ödeme yöntemi ile reklama yapacağınız ödemeler ile üst sıralara yerleşebilirsiniz. 

Üst sıralara çıkmak çok kolay gibi gözüküyor olsa da kaliteli bir reklam metnine, uygun açılış sayfasına ve müşteriler tarafından onaylanmış yüksek kalite olan ürünlere ihtiyacınız vardır. Fakat yeni arama motoru sayfası ele alındığında artık reklamlarınızın en üstte olmasını gerektirecek bir durumu söylemek doğru bir ifade olmayacaktır. Tabii ki isterseniz paranızı burada değerlendirmeyi ele alabilirsiniz. 

Google Haberler ve Google AMP Sayfaları

Kısa vadeli trafikler elde etmek için sitenizin Google Haberler kaydı olmalıdır. Burada oluşturulan içeriklerin her zaman canlı kalması önemli değildir. Oluşturulan içerikler iyi derecede haber kalitesine sahip ise farklı siteler sizi kaynak olarak kullanmayı düşünebilir. 

Google AMP sayfaları, Google’ın Top Stories ismi altında mobil aramalar ön plana koyduğu içeriklerden oluşmaktadır. AMP açık kaynak kodlu bir program olarak karşımıza çıkar. Bu program aracılığı ile site yöneticileri hızlı ve anında yüklenen sayfalar oluşturma ihtimaline sahip olabilirler. 

AMP, bir sıralama sinyali değildir ancak Top Stories alanında bulunan bir siteniz varsa AMP sayfaları kullanıcı deneyimini büyük oranda yükseltecektir. 

Mobil İyileştirmelere Önem Verme

Günümüz dünyasında buna alışkın olmanız gerekir. Uzun süredir dile getirilmesine karşın birçok marka bu durumu göz ardı etmektedir. Günümüzde mobil uyumluluk bir sıralama sinyali olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobil uyumlu bir siteniz yoksa başarı beklememeniz önemlidir. Mobil alanda sitenizi test etmeli ve kullanıcı deneyimi arttırmak için birtakım iyileştirmeler yapmalısınız. 

Site Hızını İyileştirme

AMP, mobil alanda hızlanma konusunda yardımcı olmaktadır. Kullanımı doğal olsa bile siteleri hızlandırmanın tek yolu bu değildir. Sitelerin hızlı olmasını sağlayacak farklı adımlar da bulunmaktadır. AMP, hızlı bir çözüm niteliği taşıması ile karşımıza çıkmaktadır. 

Site hızı bir sıralama faktörü olarak karşımıza çıkar. Hız, bir internet sitesinin genel performansını etkileyecek olan önemli bir nitelik olarak görülür. Öncelikle site hızını kontrol etmeniz gerekir. Bu kontrolü yaptığınız araçlar çoğunlukla hangi alanlarda sorun olduğunu size gösterecektir. Bu sorunları çözerek site hızında iyileştirmeler yapabilirsiniz. Ek olarak, site hızını iyileştiren en önemli faktörün sitelerde yer alan görsellerin boyutlarını küçültmek ya da görselleri sıkıştırmak olduğunu bilmelisiniz. 

Twitter Varlığını Güçlendirme

Son ipucu olarak bu başlığı veriyor olsak bile yapabileceğiniz pek çok şey olduğunu biliyor olmalısınız. Google’da üst sıralara çıkmayı başarma hedefi burada yer alan maddeleri uygulamak ile gerçekleşmeyebilir. Twitter açısından öneriyse arama sonuçlarında öne çıkma ile alakalıdır. 

Twitter ve Google arasında olan anlaşma gereği atılan tweetler, arama motoru sonuç sayfasına gözükür. Bir markayı, yayıncıyı ya da kişiyi arıyorsanız artık attıkalrı son tweetleri arama motoru sonuç sayfasından görebilirsiniz. Bu durum oldukça olumludur fakat atılan her tweetin kayıt altına alındığını unutmamaları ve sonradan pişmanlık duyacağınız mesajlar yazmamaya özen göstermelisiniz. 

Google arama motorunda 1.sıraya yerleşebilmek için fazlasıyla mücadele etmeli, çalışmalı ve yatırım yapmalısınız. Tabii ki hiçbir zaman 1.sıra garanti olmayacaktır. 

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için Google aramalarda en üst sıraya çıkmak için 10 ipucu içeriğini oluşturduk. Umarız bu bilgiler ışığında hedeflediğiniz şeyleri başarabilirsiniz. Hayatta başarılar diliyoruz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir