Nöro Pazarlama Nedir ve Firmalar Bunu Nasıl Kullanır?

Nöro Pazarlama Nedir

Nöro Pazarlama nedir sorusunun cevabını öğrenmek için doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. Nöro Pazarlama, size anlamsız bir sözmüş gibi gelebilir olsa da gerçek bir kelimedir. Bu kelimelerin arkasında yatan gerçek ise insan beyninin pazarlama uyarıcılarına verdiği cevaptır. Nöro Pazarlama, pazarlamacılara, tüketiciyi satın almaya iten nedenlerin ardındaki düşünceyi anlama konusunda yardımcı olur. Biz de bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için nöro pazarlama nedir ve firmalar bunu nasıl kullanır sorularına cevap vermeye çalışacağız. Hazırsanız hemen başlayalım. 

Tüketiciler zaman zaman ne satın almak istediklerini, ne kadar ödemek istediklerini ve birtakım durumlarda onlara uygun promosyonları tanımlarlar. Bu bilgilerin hepsi pazarlamacılar için yararlıdır fakat bu tanımlamaların ardında yatan sebep de çok önemlidir. 

Nöro Pazarlama Nasıl Çalışıyor?

Müşterilerin beyin faaliyetlerini takip edebilmenin iki yolu bulunmaktadır. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ve elektroensefalografi. Her iki yönteminde kendine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ile deneklerin görsel ve işitsel işaretleri verdikleri cevaplar sırasında beynin kan akışı güçlü bir mıknatıs ile ölçülmektedir. Bu, memnuniyet alanı olarak nitelendirilen beynin derin bölgelerine erişim fırsatı vermektedir. Dezavantajı ise fiyatının çok yüksek olmasıdır. Gereken ekipmanlar çok pahalıdır çünkü her makine için saatlik bin dolar ödenmesi gerekir. deneklerin büyük bir makine içerisinde hareketsiz bir biçimde yatması gerekmektedir.

Elektroensefalografi ise daha ucuzdur. Deneğin kafa derisine yerleştirilen bir elektrot başlığı kullanılır ve bu başlık hareket etmeye izin verir. Elektrotlar beyin tarafından iletilen elektrik dalgalarını ölçmektedir. Araştırmacılara, faaliyetlerin dalgalanmaları sırasında sinir, heyecan, acı ve zevk gibi içgüdüsel duyguları takip edebilme fırsatı sunar. Elektroensefalografi memnuniyet alanına erişme imkanı vermemektedir. 

Nöro pazarlama uzun zamandır var olan ve son zamanlarda revaçta olan bir şeydir. Şüphecilere ve muhaliflere rağmen, bilindik pek çok marka ürün, paketleme ve reklam kampanyaları hazırlarken bu teknolojiden faydalanır.  Walt Disney, Google, Frito-Lay, Chevron, Microsoft, Yahoo ve Hyundai bu markalara verilebilecek örnekler arasındadır.

301 yönlendirmeleri hakkında bilgi almak için: 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Nöro Pazarlamayı Ne için Kullanabilirsiniz?

Campbell’s Soup, Gerber ve Frito-Lay vb. markalar bu teknolojiyi paket tasarımları için kullanmıştır. Ürünlerin paketleri parça parça tüketicilere gösterilir ve verilen pozitif, negatif ve nötr cevaplar kaydedilmiştir. Bu bilgiler geniş çaplı görüşmeler sırasında renk, yazı büyüklüğü ve resimler gibi değişen elementler gibi belirli noktaları analiz etmek için kullanılmıştır.

Örnek vermek gerekirse, patates resimler ile kullanılan mat çantaların negatif cevaplar vermediği tespit edilirken, patates resimleri ile parlak çantaların kullanılması negatif cevaplar vermiştir. Bir süre sonra yeni çantalar tasarlanmış ve parlak çantalar kaldırılmıştır.

Hyundai ise 30 deneğin  elektroensefalografi başlıkları taktıkları yöntem ile kullanmıştır ve deneklerden bir saatliğine bir araba prototipini incelemelerini istemiştir. Bu bilgiler sabit disklere kayıt edilmiş ve işin ehli kişiler tarafından analiz edilmiştir. 

Başka bir örnekte ise PayPal, hoz odaklı reklamlardan güvenli reklamlara göre daha çok cevap alındığını fark etmiştir. Ortaya çıkan sonuçlara göre yeni bir reklam kampanyası oluşturmuştur. 

Bu yazımızda siz kıymetli okuyucularımız için nöro pazarlama nedir sorusuna cevap verdik. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir