SEO Nedir?

seo nedir

SEO nedir sorusunun cevabı son zamanlarda birçok kişi tarafından merak ediliyor. SEO kelimesinin türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonudur. İngilizce olarak açılımı ise Search Engine Optimization olarak karşımıza çıkmaktadır. SEO çalışması, internet sitelerinin arama motorlarında daha fazla görünürlük elde edilmesi için yapılan çalışmaların tamamıdır. 

SEO Nedir ve Neden Gereklidir?

SEO’nun temel amacı internet sitelerini Google veya farklı arama motorlarında kelime bazlı üst sıralara çıkarmak demektir. Üst sıralarda bulunan internet siteleri daha çok tıklama almaktadır. Ne kadar çok ziyaretçi gelirse site sahipleri ve girişimcileri daha mutlu olur. Tabii ki buradaki kritik nokta nitelikli kullanıcı sayısıdır. SEO’yu daha çok ziyaretçi çekmek yerine daha fazla nitelikli ziyaretçi almak için yapmanız gerekir. 

SEO Ne Demek? Öğrenmeye Hazır mısınız? O Zaman Başlayalım!

SEO, internet sitesi trafiğini artırmak için kullanabileceğiniz birtakım teknik ve stratejiler içermektedir. Arama motorlarından gelen trafik organik olarak da bilinir. Rakiplerinizin üstüne olmak zor olabilir ancak arama motoru optimizasyonunun başladığı nokta burada ortaya çıkmaktadır. Google ve diğer arama motorlarının içeriğinizi okuması ve anlaması için çalışırsanız sıralama da daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. İnternet sitenizi öne çıkarmak için nasıl optimize etmeniz gerektiğini bilmekle birlikte arama motorlarının nasıl çalıştığını da bilmeniz gerekir. 

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

SERP sonuçlarını belirleyen birden çok faktör bulunmaktadır. En önemlileri arasında ise alaka düzeyi, uzmanlık ve güven bulunmaktadır. Bu sinyalleri anlamalı ve sitenizi buna göre optimize etmeniz gerekir. Google ve diğer arama motorları kullanıcılarına yalnızca en alakalı ve yetkin sonuçları sunmak istediği için bu faktörler kesinlikle dikkat edilmelidir. 

Google kaliteli bir arama motoru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugünlere, kullanıcılarına sunduğu kaliteli hizmet sayesinde gelmiştir. Kaliteli deneyim hangi internet sitesi ile sağlanırsa o site her zaman ödüllendirilir. Kısacası Google’a kaliteli bir deneyim sunması konusunda yardımcı olursak bunun ödülünü biz de alırız. Kaliteli içerik üretmek, internet sitemizi kurallara göre optimize etmeki arama motorları için değil de ziyaretçiler için çalışmak. Ek olarak bazı durumlarda kişiselleştirme de nihai sonuca etki edebilir. Konum bilgisi, kullanıcının arama geçmişi, kullanılan cihaz ve sosyal bağlantılar kişiselleştirmeye örnek gösterilebilir. 

Özellikle Google, her yıl birçok kez algoritma değişiklikleri gerçekleştirir. Bu durumun esas amacı araştırma yapan ziyaretçilere alakalı sonuçlar sağlamaktır. Daha önce de belirttiğim gibi kaliteli bir deneyim yaşatmak için her türlü iyileştirmeyi ve değişikliği yapmaktadırlar. Yapılan bazı değişiklikler büyüktür ve pek çok siteyi etkilemektedir. Bazı değişiklikler ise ısırığı gibidir hiçbir şey fark edemezsiniz. 

Birçok önemli Google güncellemesine MOZ gibi internet siteleri aracılığı ile erişim sağlayabilirsiniz. Arama motorları her daim aradığınız bilgilere en uygun bağlantıları vermek için çalışmaktadır. 

Google aramalarda en üst sıraya çıkmak için 10 ipucu: Google Aramalarda En Üst Sıraya Çıkmak İçin 10 İpucu

Anahtar Kelimeler SEO İçin Neden Önemlidir?

seo ne işe yarar

Anahtar kelimeler, SEO stratejisi için en önemli kriterlerden biridir. Bu nedenle analitik bir yaklaşıma ihtiyacınız vardır. İlk olarak potansiyel ziyaretçilerinizin ne tür bir arama yaptığını ve ne istediğini düşünün. Sayfanızı yüzlerce farklı terim için optimize edemezsiniz. Bu sebepten ötürü spesifik sorguları tercih etmeli ve neyi optimize ettiğinize karar vermelisiniz. Aklınızda tutmanız gereken üç şey sıklık, rekabet ve alaka. 

Anahtar kelime araştırma süreci, frekans ile rekabet arasındaki ilişkidir. AKH, anahtar kelimeler arasında en yüksek potansiyelin hangisinde olduğunu ve sitenize daha fazla hedefli trafik çekmek için hangisinin daha fazla katkı sağlayacağını bulmak konusunda yardımcı olmaktadır. 

Amaç, hazırladığımız içerikleri tanımlayan önemli anahtar kelimelere yer vermektir. Bu bizleri arama motorlarında daha görünür kılacak ve hedeflenen anahtar kelimenize daha çok katkı verecektir. 

Örnek vermek gerekirse cep telefonu satışı yapan bir e-ticaret sitesine sahip olduğunuzu düşünelim. Kullanıcı ‘’samsung’’ araması yapıyor diyelim. 

Bu kelime bazında sonuç sayfasında iyi bir konumda bulunmak isteyebilirsiniz. Bu kelime gerçekten çok aranan ve rekabetin çok yüksek olduğu bir anahtar kelime olarak karşımıza çıkmaktadır. Ek olarak, potansiyel kullanıcının yeni telefon almak istemediği, sadece bazı bilgilere ulaşmak ve resimleri görmek istediğini düşünecek olursak, burada sizin sayfalarınızın bununla pek alakalı olmadığını bu aramanın da bir dönüşüme uğramadığını fark etmiş olursunuz. 

Bir diğer örneğimizde ise arama yapan kişi ‘’samsung 128 GB siyah’’ araması yapıyor diyelim. 

Bu uzun kuyruklu anahtar kelime grubu, samsung gibi çok sık aranan bir kelime değildir. Sizin sitenizle alakalı ve rekabet oranı yüksek olmaya, ek olarak dönüşümle sonuçlanması çok yüksek ihtimali olan bir kelime olabilir. Bu kelimeyi tercih ederek muhtemelen kısa bir süre de daha iyi konumlara gelebilirsiniz. 

Anahtar kelime araştırması SEO sürecinin en önemli bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her şey dönüşümler ya da gelen trafikle ne yapmak istediğinizle alakalıdır. Daha fazla trafik mi yoksa daha çok dönüşüm getirecek trafik mi? Dönüşüm optimizasyonu çok daha farklı bir konudur diyebiliriz. Bu konu hakkında ilerleyen zamanlarda sizlere bilgi vereceğim. 

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için SEO nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız sizler için yararlı bir içerik ortaya çıkarabilmişizdir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir