SEO Uzmanlarının Kullandığı En İyi 13 SEO Aracı

SEO Uzmanlarının Kullandığı En İyi 13 SEO Aracı

Söz konusu SEO optimizasyonu olunca öyle hemen uzman mümkün değildir. Hele de her şeyin başında bulunuyorsanız biraz daha zordur. Buna karşın en iyi SEO araçları bulmak kolaydır. Bunun nedeni ise internette bu konuda türkçe ingilizce içerik olmasıdır. Biz de bu yazımızda SEO uzmanlarının kullandığı en iyi 13 SEO aracı konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Hazırsanız vakit kaybetmeden başlayalım. 

Ahrefs: SEO Anahtar Kelime Aracı

Ahrefs ismini bu iş ile ilgilenen hemen hemen herkesten duyabileceğinizi söyleyebiliriz. Google’ın hemen ardından en geniş site tarayıcılarına Ahrefs sahiptir. SEO uzmanları, Ahrefs’in Site Audit özelliğinden yararlanarak elde edebilecekleri en iyi SEO analizine sahip olabilir. Bu araç, sitenizde geliştirmeniz gereken araçları size gösterecektir. Rekabet analizi açısından bakılacak olursa Ahrefs, rakiplerinizin linklerini inceleyerek bunları başlangıç noktası haline getirebilir. Bu SEO aracını isterseniz kendi alanınızda en link verilen içeriği bulmak için bile kullanabilirsiniz. 

SEMRush: Pazarlama Aracı

SEMRush gibi pazarlama araçları SEO topluluğu tarafınca fazlasıyla sevilir. Uzman kişiler, bu tür araçlar aracılığı ile sıralama bilgileri alabildikleri için sitelerinin performansını öğrenebilir. Bu SEO aracının içindeki en popüler özellik, Domain vs Domain analizi olarak bilinir. Bu analiz ile birlikte rakibinizin sitesi ile direkt kıyaslama imkanına sahip olabilirsiniz. Sitenizin arama verileri, trafik değerleri ve rakiplerinizin değerleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu araçta anahtar kelimeleri ve alan adlarını karşılaştırabilirsiniz. On-Page SEO Checker özelliğinden yararlanarak sıralamanızı takip edebilir ve sitenizin performansını iyileştirmek için çeşitli öneriler görebilirsiniz. Rakiplerin Adwords reklamlarını da analiz edebilirsiniz. 

KWFinder: Anahtar Kelime Aracı

KWFinder gibi anahtar kelime araçları sayesinde düşük rekabete sahip olan uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Bu aracı kullanan uzmanlar, en iyi anahtar kelimeleri bularak ilgili anahtar kelimeler hakkında linkler ve arama motoru sonuç sayfası değerleri ile oluşturulmuş bir analiz raporu oluşturmaktadır. Bu aracın içinde bulunan Rank Tracker özelliği belirlemiş olduğunuz anahtar kelime için sıralamaları takip etmenize yardımcı olur. Ayrıca birbirinden farklı yeni anahtar kelime fikirleri de sunmaktadır. 

Moz: Geliştirilmiş SEO Aracı ve Yazılımı

MOZ bir SEO yazılımı olarak karşımıza çıkması ile birlikte en iyi SEO araçlarını bulundurmaktadır. MOZ, Google’ın düzenli olarak çıkardığı algoritma değişikliklerini en yakından takip eden ve verilere bunu hızlı bir şekilde yansıtma özelliğine sahiptir. Ayrıca topluluk içerisinde sorduğunuz her soruya anında cevap bulabilirsiniz. Sitenizin gösterdiği performans konusunda elde edeceğiniz bilgilerle sitenizi geliştirebilirsiniz. Moz tarafından sunulan MozBar araç çubuğunu kullanarak mağazanızın değerlerini tarayıcı aracılığı ile kontrol edebilirsiniz. SEO konusunda mümkün olduğu kadar fazla bilgi edinmek için Moz tarafından gerçekleştirilen MozCon konferanslarını takip edebilirsiniz. Google’da olan güncelleme dalgalanmalarını tespit etmek için MozCast kullanılabilir. 

E-ticaret danışmanı kimdir ve ne iş yapar öğrenmek için: E-Ticaret Danışmanı

Answer The Public: Ücretsiz Araçlar

En Sık Kullanılan SEO Araçları

Answer The Public gibi ücretsiz araçlar sayesinde blog adresinizde ne yazmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu aracı kullanarak belirli anahtar kelimeler etrafında içerik oluşturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse spor ile ilgili bir şeyler yazacaksanız bu araç aracılığı ile spor etrafında bulunan anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Böylelikle arama motoru sonuç sayfasında öne çıkarılmış olan kısımları yakalama fırsatı elde etmiş olursunuz. İçerik oluştururken bu aracun size göstereceği listeden yararlanabilirsiniz. 

SpyFu: Ücretsiz Araçlar

SpyFu aracının ücretli versiyonu üst düzey olsa da ücretsiz özellikleri de kullanılabilir. SEO alanında yeni yeni çalışıyorsanız ilk olarak ücretsiz araçları deneyebilirsiniz. Her ay bir anahtar kelimenin aldığı arama miktarına bakabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimenin sıralaması hakkında bilgi alabilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri bu araçtan elde edeceğiniz analiz bilgileri ile bulabilirsiniz.Rakiplerinizin kullandığı organik anahtar kelimeler, aldıkları aylık tıklama miktarları ve Google AdWords aracılığıyla oluşturdukları reklamları hakkında bilgi edinebilirsiniz. SpyFu pazarda yer alan en gelişmiş analiz araçlarından birisidir.

Majestic: Pazarlama Aracı

Majestic, uzmanlara göre en iyi pazarlama araçlarından biridir. Majestic aracında bulunan The Majestic Million özelliği gibi çok farklı kullanışlı özellikten ekstra bilgi edinebilirsiniz. Sitenizde değer kaybı olduğunu düşünüyorsanız Site Explorer özelliğini kullanarak sitenizin mevcut durumunu inceleyebilirsiniz. Bu araç ek olarak bir anahtar kelime aracı olarak da kullanılabilir. Site kıyaslaması ve sıralama takibi konusunda çeşitli özellikler sunmaktadır. 

SEOQuake: Ücretsiz Araçlar

SEOQuake en iyi ücretsiz araçlarından biri olarak görülür. Bir Chrome uzantısı olarak çalışan bu araç, bir SEO kontrol mekanizması görevi görür. Site içi site denetimler, dahili ve harici linklerin tanımlanması ve rakip sitelerle kıyaslama gibi birçok farklı özellik bu araçta vardır. Bu ücretsiz aracın diğer özellikleri ise anahtar kelime analizi ile alakalıdır. Bu aracın anahtar kelime yoğunluğunu kontrol etme, kolay okunabilir SEO panel yapısı ve bütün verileri ekip arkadaşları ile paylaşma vb özellikleri vardır. 

Siteliner: Analiz Aracı

En Çok Tercih Edilen SEO Araçları

Siteliner aracılığı ile sitenizde yer alan kopya içerikleri bulmanızı sağlayacak SEO kontrol aracıdır. Kopya içerik, diğer siteler ile aynı içeriği taşıdığınız anlamına gelir. Google, bu tür sitelere ceza verir. Bu tür bir SEO aracı kullanarak sitenizi tarayabilir ve kopya içerik, kırık link, ortalama sayfa hızı ve boyutu, sayfa başına dahili link gibi çeşitli verilere erişebilirsiniz. Bu araç aynı zamanda analiz edilmiş diğer siteleri göz önüne alarak sitenizi onlarla kıyaslama konusunda size yardım eder. 

Fat Rank: Genel Araçlar

Fat Rank, SEOQuake gibi bir Chroma uzantısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uzantı yardımı ile sitenin performansını kolay ve hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. SEO anahtar kelime aracı sitenizde kullandığınız anahtar kelimelere göre sıralamanızı size göstermektedir. Bu araç aracılığı ile arama motoru sonuç sayfasında belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerle ile ilgili sıralamanızı öğrenebilirsiniz. Anahtar kelimeniz ilk 100 içerisinde yoksa bunu görebilirsiniz. Böylelikle söz konusu anahtar kelime ile ilgili optimizasyon çalışmalarına başlayabilirsiniz. 

Keywords Everywhere: Anahtar Kelime Aracı

Keywords Everywhere aracı; Google Analytics, Search Console, Google Trends ve bunun gibi diğer araçlardan elde ettiği verileri bir araya getiren bir Chrome uzantısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ücretsiz SEO araçlarını bir araya getirerek siteniz için en iyi anahtar kelimeleri bulmanıza yardım eden bu anahtar kelime aracı fazlasıyla yararlıdır. Siteleri teker teker ziyaret etmek yerine bu aracı kullanarak bütün verilere tek elden ulaşabilirsiniz. 

Screaming Frog: Genel Araçlar

Screaming Frog, kullanılabilecek en iyi SEO araçları arasındadır. Bu araç ile yapılacak olan analizler ile oldukça fazla zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Bu aracın en önemli özelliği ise diğer araçlara nazaran daha hızlı bir şekilde veri sunmasıdır. Bu araç ile sitenizde bulunan kopya içerikleri, düzeltilmesi gereken hataları, kötü yönlendirmeleri ve link oluşturma konusunda geliştirilecek alanları görebilirsiniz. Bu araçta bulunan SEO Spider özelliği uzmanların kullandığı en iyi özellikler arasındadır. Bu araç ile yapacağınız analizler internet sitesinin performansını ciddi anlamda iyileştirecektir. 

CORA: Gelişmiş Genel Araçlar

Veri analizleri için çok daha geniş bir SEO aracı istiyorsanız CORA aradığınız şeyleri size sunacaktır. Optimizasyon çalışmalarını farklı bir boyuta çıkarmak için bu aracın size sunduğu özelliklerden yararlanmalısınız. Büyük ya da orta ölçekli bir firma iseniz sitenizi tüm zayıf yanlarını bu araç aracılığı ile öğrenebilirsiniz. 

Bu listeye tabii ki ekleme yapılabilir fakat başlangıç için bu liste fazlasıyla yeterli olacaktır. Sitenizi doğru bir şekilde optimize etmek için işinize yarayacak araçları tespit etmeniz gerekir. Bütün araçları kullanma zorunluluğu da bulunmamaktadır. İçerik üretiminde farklı araçtan, anahtar kelime bulmada farklı araçtan yararlanabilirsiniz. Bütçe konusunda birtakım sıkıntılarınız varsa ücretsiz özellikleri olan araçlardan yararlanarak SEO çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz. Başarıya ulaşmak istiyorsanız bu araçlardan mutlaka faydalanmanız gerekir. 

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için SEO uzmanlarının kullandığı en iyi 13 SEO aracı hakkında bilgi verdik. Umarız yaptığınız çalışmalarda bu araçlardan biri işinize yarar ve bizi hatırlarsınız!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir